Jak prawidłowo usuwać chwasty?

29. 06. 2021

Jak prawidłowo usuwać chwasty?

Zwalczanie irytujących chwastów to niekończąca się praca sezonowa. Wie o tym każdy, kto dba o ogród. Chwasty to nie tylko destrukcyjny element estetyczny, ale znacznie zubożają inne rośliny w ogrodzie zabierając im wodę, światło słoneczne, glebę i składniki odżywcze – często bardzo agresywnie. Według botaników w naszym kraju rośnie obecnie 198 gatunków chwastów. Do najsłynniejszych z nich należą mniszek lekarski, mniszek purpurowy, babka lancetowata, koniczyna ptasia, bluszcz kozi...


Jak skutecznie pozbyć się chwastów?


Niezbędne jest jak najszybsze ich usunięcie. Ogólnie rzecz biorąc, im szybciej zaczniesz pracę, tym więcej czasu i wysiłku zaoszczędzisz. Chwasty można usuwać organicznie lub za pomocą środków chemicznych - herbicydów.
Najbardziej pracochłonny, a zarazem najskuteczniejszy i ekologiczny sposób pozbycia się to ręczne pielenie – na kolanach z motyką w ręku. Jednocześnie, jeśli to możliwe, staraj się wyrywać każdy chwast z całym korzeniem, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że po kilku deszczowych dniach ponownie „wyskoczy” z ziemi.
Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, użyj octu białego. Możesz go dostać w każdym supermarkecie. Ocet biały składa się z 5% kwasu octowego i 95% wody. Następnie za pomocą opryskiwacza (np. opryskiwacza ręcznego HECHT 405) nanieś na chwasty roztwór z 1 litra białego octu, 4 łyżek soli, 3 łyżek płynu do mycia naczyń i 1 łyżki soku z cytryny. Dokładnie wymieszaj ten roztwór przed użyciem. Nie prowadź oprysku w deszczową lub wietrzną pogodę i unikaj spryskiwania roślin, które chcesz pozostawić w ogrodzie.
Jeśli zdecydujesz się na użycie jednego z preparatów chemicznych – herbicydów w walce z chwastami, wybierz te bardziej przyjazne dla środowiska. Sprzedawca pomoże Ci wybrać właściwy środek chemiczny pod kątem konkretnych rodzajów chwastów, które chcesz usunąć z ogrodu. Podczas oprysku postępuj bardzo ostrożnie, przestrzegaj zalecanej dawki i pamiętaj, że duża dawka herbicydu jest w stanie zabić np. drzewo owocowe.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować