Jak radzić sobie z nieproszonym gościem - skuteczne środki przeciwko kretom w ogrodzie

04. 07. 2023

Jak radzić sobie z nieproszonym gościem - skuteczne środki przeciwko kretom w ogrodzie

Dla wielu posiadaczy ogrodów i działek obecność małych, czarnych, puchatych zwierzątek jest prawdziwym przekleństwem. Mowa oczywiście o kretach, które tak samo jak piękne, są irytujące dla wielbicieli ładnych trawników. Jak się ich pozbyć? 

Wielu może nie podejrzewać, że kret jest chronionym gatunkiem, dlatego jego zabijanie nie wchodzi w rachubę i powinniśmy poszukać jakichś rozwiązań, aby skłonić go do samodzielnej wyprowadzki. 

Jeśli jesteś hodowcą kotów, wygrałeś. Prawdopodobnie nigdy nie miałeś kreta w swoim ogrodzie, ponieważ kot jest naturalnym drapieżnikiem dla kreta. Jednak nie każdy chce lub może hodować kota. Wymaga codziennej troski i odpowiedzialności oraz związanych z tym ograniczeń. Na przykład jako hodowca nie możesz po prostu wyjechać na wakacje bez zapewnienia swojemu zwierzakowi niezbędnej opieki podczas Twojej nieobecności. 

Podobnie kret będzie unikał ogrodów, w których porusza się pies. Ale nawet pies wymaga codziennej opieki, a jeśli nie możesz mu jej zagwarantować ten pomysł się nie sprawdzi. Wtedy w grę wchodzą inne rozwiązania.

Kret lubi spokój i preferuje wilgotną i miękką glebę. Regularne koszenie trawnika nie będzie zatem mu pasować, a jeśli ogród jest starannie pielęgnowany, zmniejsza prawdopodobieństwo, że kret wprowadzi się do ciebie. Czasami jednak kret z niejasnego powodu wybiera zadbany ogród, wtedy konieczne jest, aby jego pobyt był nieprzyjemny dla niego w inny sposób. Kret jest zaniepokojony ciągłym hałasem. Na rynku dostępne są różne odstraszacze akumulatorowe lub słoneczne - te ostatnie wytwarzają różne wibracje dźwiękowe, które przekazują do ziemi. Dla kreta jest to tak nieprzyjemne, że ucieka z tego terenu.

Jeśli jednak nie chcesz kupować odstraszaczy, możesz zrobić wiatraczek z butelki PET, która działa na podobnej zasadzie.

Aby to zrobić, będziesz potrzebował trzech pustych butelek, z których wytniesz dno, aby zrobić trzy miski. Na jednej z butelek mocujesz te miski za pomocą drutu jako ostrza. Wbijasz pręt w ziemię i wieszasz butelkę z ostrzami, aby mogła się obracać. Jeśli używasz drewnianej listwy, dobrze jest wbić w nią dłuższy gwóźdź na górze, butelka będzie obracać się swobodniej. 

Wiatr zakręci butelkę, a wibracje zostaną przeniesione na ziemię. Możesz zrobić więcej takich wiatraczków do większych ogrodów. Nie jest to zbyt estetyczny dodatek, ale spełnia swój cel. Nie oczekuj jednak, że efekt będzie natychmiastowy. Może minąć dwa lub trzy tygodnie, zanim kret stanie się tak zniesmaczony irytującym dźwiękiem, że się odsunie. 

Zaletą jest to, że hałas z ogrodu odpędza norniki i inne małe gryzonie, które mogą również powodować znaczne szkody.

Chociaż wypędzenie kreta z odstraszaczami hałasu wymaga czasu i cierpliwości, zdecydowanie warto czekać. W przeciwnym razie możesz skończyć jak ekspert w filmie:

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować