Klimatyzator czy klimatyzer?

27. 07. 2020

Klimatyzator czy klimatyzer?

Na pierwszy rzut oka mobilne klimatyzatory i klimatyzery nie różnią się zbytnio, a niejeden mógłby odnieść wrażenie, że są to identyczne urządzenia. Jednak nie jest to prawdą. 

Mobilna klimatyzacja


Klimatyzacja to, mówiąc prostym językiem lodówka. Obiegowy czynnik chłodzący pobiera energię cieplną z powietrza w pomieszczeniu, która jest następnie rozpraszana. Dlatego sprawność klimatyzacji może być bardzo wysoka, powietrze w pomieszczeniu może wychłodzić się o kilkanaście stopni. Wymaganą temperaturę powietrza można często ustawić na klimatyzatorze. Zaletą niektórych klimatyzatorów jest to, że mają możliwość przełączenia w tryb ogrzewania. Pobierają ciepło resztkowe z powietrza zewnętrznego, które ogrzewa pomieszczenie. W rezultacie zużywają tylko ułamek energii potrzebnej do ogrzewania, tak jak konwencjonalny grzejnik elektryczny. Jednak klimatyzatory mają tę właściwość, że woda z powietrza skrapla się w trybie chłodzenia na chłodnicy. Mówiąc najprościej, klimatyzacja osusza powietrze w pomieszczeniu, co może nie być korzystne. Kolejną drobną niedogodnością jest konieczność zapewnienia odprowadzania ciepła poza pomieszczenie. Większość mobilnych klimatyzatorów rozwiązuje ten problem za pomocą dużego węża wylotowego, który odprowadza ciepło przez okno lub przez otwór w ścianie.

 

 

Klimatyzer

Klimatyzer wykorzystuje do chłodzenia wodę lub lód. Wentylator zwykle wdmuchuje powietrze przez kratkę, przez którą przepływa zimna woda. Wydajność można następnie zwiększyć, dodając lód do pojemnika z wodą lub czynnikiem chłodniczym, który zamrozisz w zamrażarce. Jeśli pamiętasz przynajmniej podstawy fizyki ze szkoły podstawowej, zapewne wiesz, że wydajność lodówki ma znaczne ograniczenia w porównaniu z klimatyzacją ze względu na swoją zasadę. Ponadto wodę należy regularnie uzupełniać. Powietrze ochładza się zaledwie o kilka stopni. Zaletą jest jednak to, że nawilża powietrze, zwiększając tym samym poczucie komfortu w pomieszczeniu. Kolejną zaletą jest znacznie niższe zużycie energii elektrycznej i zwykle niższy poziom hałasu w porównaniu z klimatyzacją. Nie możemy zapominać o niższych kosztach zakupu. Jeśli wlejesz do pojemnika wodę o temperaturze pokojowej, może służyć również jako nawilżacz zimą.

 

 

Więc co wybrać?

Klimatyzacja pozwala idealnie ustawić i kontrolować temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Nawet w największym upale możesz mieć w domu przyjemną temperaturę do pracy i wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że szybkie zmiany temperatury nie sprzyjają zdrowiu. Schłodź powietrze w sypialni przed pójściem spać, utrzymuj komfortową temperaturę w gabinecie. Z klimatyzacji należy korzystać tylko wtedy, gdy przebywamy przez dłuższy czas, np. Wieczorem w sypialni, w ciągu dnia w gabinecie, czy nawet w salonie, jeśli nie wychodzimy z niej na ogród, taras czy balkon.

Klimatyzer mocą nie może zbliżyć się do klimatyzacji, ale ma inne zalety. Nawet jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu spadnie tylko o kilka stopni, to jeśli klimaty zer zostanie dodatkowo wyposażona w jonizator, można wywołać w pomieszczeniu podobny efekt jak po letniej burzy. Powietrze niewiele się schłodzi, ale dzięki nawilżaniu i jonizacji jest świeże. Jonizator wytwarza zdrowe jony ujemne, neutralizuje zapachy, tłumi obecność mikroorganizmów, może gromadzić cząsteczki kurzu (oczyszcza powietrze). Na przykład jony ujemne wzmacniają układ odpornościowy, zwiększają wydajność i samopoczucie psychiczne, poprawiają sen i ułatwiają oddychanie. W rezultacie czujesz się świeżo i komfortowo nawet w pomieszczeniu, w którym temperatura jest reaktywnie wysoka. Dlatego chłodnica nie może tak drastycznie obniżyć temperatury w pomieszczeniu, jak klimatyzator. Podczas przemieszczania się w inne miejsca, w których powietrze nie jest chłodzone, ze względu na minimalne różnice temperatur, organizm nie doznaje takiego wstrząsu, jak podczas przemieszczania się z pomieszczeń klimatyzowanych.

Oba typy systemów mają zatem swoje zalety i wady, dlatego przed zakupem należy wziąć pod uwagę cel, do którego są przeznaczone. Kupno klimatyzacji do salonu czy pokoju dziecięcego w domu, w którym np. Dzieci przez cały dzień przemieszczają się między domem a ogrodem, prawdopodobnie nie będzie właściwym rozwiązaniem. Klimatyzacja nadaje się do użytku tylko w miejscach, w których przebywasz przez dłuższy czas. Jednak nie spodziewaj się znacznego chłodzenia powietrza za pomocą klimatyzera, ale komfort można osiągnąć dzięki nawilżaniu i jonizacji.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować