Nadgryzione liście w ogrodzie? Może wprowadził się do Ciebie Opuchlak truskawkowiec!

24. 07. 2023

Nadgryzione liście w ogrodzie? Może wprowadził się do Ciebie Opuchlak truskawkowiec!

Czy pojawiły się na twoich rododendronach i innych drzewach ozdobnych, łukowate wgryzienia w liściach? Czy podejrzewasz ślimaki, ale nigdzie nie ma śladu szlamu? Prawdopodobnie wprowadził się do ciebie opuchlak truskawkowiec.

Opuchlak to gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych. W ogrodzie lubi skubać liście drzew liściastych, takich jak azalie, rododendrony, begonie, hibiskus i inne. Może jednak również wybrać maliny, truskawki lub cyklameny. Jest prawdziwym żarłokiem i nie ma problemu z całkowitym zdziesiątkowaniem nawet stosunkowo wyrośniętego krzewu. Nie tylko niszczy liście, ale jego larwy żyjące w ziemi również skubią korzenie, dlatego konieczne jest interweniowanie na czas.

Problem polega na tym, że opuchlak jest nocnym stworzeniem, więc w ciągu dnia masz niewielkie szanse na zauważenie go. Możesz więc zlokalizować go po zmroku z latarką w ręku.  Na tym etapie możesz zebrać je w słoiku, aby jak najszybciej ograniczyć dalsze uszkodzenia.

Jednak samo zbieranie nie wystarczy, ważne jest również usuwanie jego larw. Pomogą ci nicienie z rodzaju Heterorhabiditis, które można kupić w wielu sklepach ogrodniczych jako preparat, który rozpuszcza się w wodzie i wylewa roztwór na glebę pod zainfekowanymi roślinami. Nicienie w ziemi atakują larwy, w których rozmnażają się w tym samym czasie. Oprócz larw atakują również larwy niektórych innych szkodników. Zainfekowana larwa zwykle umiera w ciągu 48 godzin. Jest to bardzo skuteczny i jednocześnie ekologiczny sposób na pozbycie się larw.

Jak opuchlak dostała się do twojego ogrodu? Możliwe, że przyniosłeś larwy do gleby z nową rośliną lub przeniósł się do ciebie od sąsiada. Podobnie, opuchlak może przenieść się od ciebie do sąsiada. Dlatego jeśli znajdziesz niepożądanego lokatora w swoim ogrodzie, poinformuj sąsiada o jego wystąpieniu, aby mógł również interweniować na czas, a ten szkodnik nie rozprzestrzenia się dalej.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować