Pomidory pękają? Jak to zmienić?
12. 07. 2023

Pomidory są popularnym warzywem w polskich ogrodach i kuchniach. Ich słodki i soczysty smak jest nie do zastąpienia, jeśli jednak na pomidorach pojawią się pęknięcia, może to wskazywać na problem. Pękanie pomidorów jest częstym zjawiskiem, a najczęstszą przyczyną jest nierównomierne podlewanie.
Jeśli pęknięcia pojawiają się na pomidorach do czasu, gdy są dojrzałe, a pomidor nie zaczął jeszcze gnić ani pleśnieć, jest to tylko defekt kosmetyczny, który niekoniecznie oznacza, że nie można ich spożywać. Jeśli jednak pomidory są nadal zielone, jest bardzo prawdopodobne, że zostaną zaatakowane przez zarazę, zanim dojrzeją. Jak najprędzej należy usunąć takie warzywa, aby pleśń nie mogła się dalej rozprzestrzeniać.
Pękanie pomidorów ma kilka przyczyn, ale najczęstszą jest nieregularne lub nierównomierne podlewanie. Pomidory mają cienką i elastyczną skórkę, która pozwala na powolne wchłanianie wody, ale gdy pomidory są podlewane nadmierną ilością wody na raz, szybko pęcznieją, a ich skórka nie ma wystarczająco dużo czasu, aby dostosować się do tego nagłego wzrostu objętości. Prowadzi to do pękania.
Podobnie, jeśli pomidory są podlewane nieregularnie lub niewystarczającą ilością wody, mogą stać się podatne na odwodnienie. Kiedy są następnie wylewane większą ilością wody, owoce starają się szybciej wchłaniać wodę, a skóra może również pękać.
Dlatego w tych przypadkach zapobieganie jest proste. Wystarczy zapewnić regularne i równomierne podlewanie. Ideałem jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. Może to być bardziej problematyczne, szczególnie w upalne dni, ponieważ gleba może szybko wyschnąć na słońcu. Nawet temu można dość łatwo zapobiec. Przykryj glebę pod pomidorami ściółką np. trawą z kosiarki, która świetnie zatrzymuje wilgoć w glebie, zapobiega jej przegrzaniu, a jednocześnie zapobiega wzrostowi chwastów. Kolejną zaletą jest to, że nie jest konieczne usuwanie trawy, a po zebraniu plonów wystarczy wkopać ją w ziemię, aby służyła jako nawóz.
Jedną z innych przyczyn pękania pomidorów może być niewłaściwe nawożenie. Jeśli rośliny mają równą, wystarczającą, ale jednocześnie odpowiednią podaż składników odżywczych, mogą być bardziej odporne na pękanie i różne choroby. I odwrotnie, np. nagła nadmierna ilość nawozu azotowego może prowadzić do szybkiego wzrostu i osłabienia struktury owoców, zwiększając ich podatność na pękanie. Nawożenie powinno odbywać się zgodnie z potrzebami określonych odmian pomidorów i lokalnymi warunkami.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować

Czy regeneracja baterii litowych jest właściwa?
12. 02. 2025
Ogród zimą
12. 02. 2025
Dlaczego śnieg jest ważny i korzystny dla ogrodu?
12. 02. 2025