Staw ogrodowy: Po co trzymać ryby w stawie?

11. 07. 2023

Staw ogrodowy: Po co trzymać ryby w stawie?

Staw ogrodowy to jeden z najpiękniejszych elementów ogrodu na który praktycznie każdy może sobie pozwolić. Jego tętniący życiem ekosystem przynosi harmonię i piękno środowisku. Poprawi mikroklimat w ogrodzie, zapewni przestrzeń życiową dla wielu zwierząt i innych stworzeń, pomoże ugasić pragnienie. Staw przyciąga małe zwierzęta, takie jak żaby, motyle i ptaki, które przyczyniają się do różnorodności biologicznej Twojego ogrodu. 

Już podczas budowy stawu dobrze jest pamiętać, żeby wszystkie pożyteczne stworzenia miały dobry dostęp do stawu. Plastikowe stawy z prostopadłymi brzegami mogą łatwo stać się pułapką dla ptaków i innych zwierząt, które nie mają szans wspiąć się na pionową ścianę i utonąć w stawie. Dlatego stwórz wyspę kamieni stopniując brzeg, co pozwoli im wydostać się z wody.

Niestety, staw może również przyciągać komary, które się w nim rozmnażają. Mogą sprawić, że pobyt w ogrodzie będzie bardzo nieprzyjemny. Brzęczące stado irytujących komarów może nie tylko zepsuć wieczorne spotkanie na świeżym powietrzu, ale także je przerwać. I prawdopodobnie nie ma potrzeby opisywać, jak nawet pojedynczy komar w sypialni może urozmaicić sen.  

Najprostszym i naturalnym sposobem, aby temu zapobiec, jest trzymanie ryb w stawie. Jednym z idealnych rodzajów ryb jest złoty karaś. Ten bezpretensjonalny wszystkożerca pomaga utrzymać populację komarów pod kontrolą, żywiąc się ich larwami. Ponadto karaś złoty toleruje gorsze natlenienie wody i zimę, co czyni go idealnym do mniejszych stawów. 

Złoty karaś został wyhodowany w wielu kolorach i kształtach, więc niektóre podgatunki mogą przypominać karpia koi. Latem unosi się na powierzchni i wygrzewa się na słońcu. Lubi towarzystwo własnego gatunku, ale bardzo łatwo się rozmnaża, więc istnieje ryzyko przeludnienia. Może łatwo hibernować w stawie. Jest mało wymagający w kwestii jedzenia, można go karmić płatkami lub granulkami. 

Ryby stawowe są nie tylko wspaniałym dodatkiem, ale także są pożyteczne, ponieważ niszczą larwy kłopotliwych owadów. Ponadto, jeśli użyjesz filtracji stawowej do napędzania małego wodospadu lub strumienia, będziesz mógł cieszyć się widokiem stawu pełnego życia w ogrodzie przy dźwięku bulgoczącej wody. 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować