Szwedzka pochodnia - Piękne oświetlenie na uroczystości plenerowe

11. 07. 2023

Szwedzka pochodnia - Piękne oświetlenie na uroczystości plenerowe

Szwedzka pochodnia tworzy wyjątkowy klimat i sprawia, że robi się niemal magicznie. Płomień pali się powoli od góry do dołu, zapewniając długotrwałe ciepło i światło. Jest doskonałym dodatkiem do różnych uroczystości plenerowych, romantycznych wieczorów lub po prostu do stworzenia przytulnego otoczenia w wieczornym ogrodzie. 

Wykonanie szwedzkiej pochodni (lub fińskiej świecy) jest stosunkowo łatwe, wystarczy odpowiednia kłoda i piła łańcuchowa.  Biorąc pod uwagę, jak głębokie cięcia muszą zostać wykonane, praca z piłą ręczną byłaby bardzo męcząca.

Użyj kłody o długości co najmniej 1 m i średnicy co najmniej 20 cm. Połóż na ziemi i z góry wykonaj kilka cięć w kształcie krzyża lub gwiazdy, tak aby przecinały się w środku bloku. Wykonaj cięcia na głębokość około 80%, więc dla kłody o długości metra będzie to około 80 cm. Nigdy nie rób głębszych cięć, kłoda może się szybko przepalić i rozpaść. 

Umieścić palnik na niepalnej powierzchni w odpowiedniej odległości od wszystkich łatwopalnych przedmiotów. Licz na to, że może się przewrócić lub rozpaść na boki. Dlatego przygotuj środki gaśnicze, aby mieć pewność.  

Umieść podpałek, wióry lub korę brzozy na środku cięcia i podpal je. Latarka powoli pali się od góry przez środek. Poprzez cięcia powietrze może dostać się do palnika, aby promować spalanie. Ogień będzie powoli postępował od środka na zewnątrz i w dół. Z tego powodu będzie palić się powoli i przez długi czas.  Może być również stosowany do pieczenia kiełbasek. 

Zaletą latarki jest to, że nie musisz podsycać drewna, a w chłodne wieczory możesz się nim rozgrzać. Stworzy romantyczną atmosferę i zapewni światło. Dlatego może być idealnym dodatkiem do różnych spotkań, uroczystości, ale także na przyjęcia w ogrodzie. 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować