Wygląda jak truskawka, ale lepiej tego nie jedz

29. 08. 2022

Wygląda jak truskawka, ale lepiej tego nie jedz

Piękne czerwone owoce, które kuszą smakiem. Mogą jednak powodować niestrawność.

Indyjska truskawka została sprowadzona z Azji do Europy pod koniec XVIII wieku. Uprawiano ją jako ozdobną roślinę okrywową ze względu na żółte kwiaty i ciemnoczerwone owoce. Zimą jej liście pozostają zielone, nic więc dziwnego, że znalazła miejsce w wielu ogrodach. Może rozprzestrzeniać się na otoczenie swoimi pędami, jej nasiona mogą być roznoszone przez ptaki. W związku z tym dotarła z ogrodów na zewnątrz i może obecnie rozprzestrzeniać się inwazyjnie w niektórych lokalizacjach. Może pojawić się również w Twoim ogrodzie.

Jej owoce można łatwo pomylić z poziomkami, ale nie smakują dobrze. Chociaż nie są one wprost trujące, a zjedzenie jednego lub dwóch owoców raczej nie zaszkodzi, jeśli zjesz więcej niż jeden owoc, prawdopodobnie spowoduje to poważne problemy trawienne i jelitowe.

Dlatego z pewnością nie nadaje się do ogrodów z małymi dziećmi. Nawet jeśli owoce smakują nieatrakcyjnie, z dziećmi nigdy nie wiadomo…

Indyjską truskawkę można dość łatwo odróżnić od zwykłej truskawki. Kwiaty polskich truskawek są białe, a owoce zwisają, natomiast owoce truskawki indyjskiej są raczej okrągłe i rosną w górę.

 

Autor: PST

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować