Zabierz dzieci do ogrodu!

30. 07. 2021

Zabierz dzieci do ogrodu!

Nie, oczywiście nie bierz tytułu dosłownie… Raczej staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak sprawić, by dzieci spędzały więcej czasu w ogrodzie. Dawno minęły czasy naszego dzieciństwa, kiedy zamiast na portalu społecznościowym spotkaliśmy się z całą grupą znajomych pod drzewem za wioską. I graliśmy w prawdziwe gry w piłkę, ścigaliśmy się na rowerach. Tratwa na stawie była naszym pirackim statkiem, wbijaliśmy koła starego wózka w wózek z desek i przez chwilę był to rajdowiec, czasem czołg. Nakłonienie dzisiejszych dzieci do wstania od komputera, tableta lub telefonu i wyjścia na zewnątrz jest czasem nadludzkim aktem, który czasem nie obywa się bez nakazu lub zakazu.

Dla przedszkolaków i małych uczniów prawdopodobnie nie będzie problemu z ich mobilizacją. Kochają ruch, nie wytrzymują ani chwili w jednym miejscu. Małe dzieci są dociekliwe, lubią angażować się w pracę, więc nie bój się zatrudniać ich w ogrodzie. Zdobądź narzędzia dla dzieci- taczkę, konewkę, łopatę i grabie. Zobaczysz, jak dumni będą mogli pracować jako dorośli i móc Ci pomóc na przykład w pielęgnacji rabat kwiatowych. Piaskownica i huśtawka powinny być chyba naturalnym dodatkiem do ogrodu, w którym mieszka małe dziecko.

Zaangażuj starsze dzieci w bardziej złożoną pracę. Możesz z nimi zbudować karmnik dla ptaków, budkę dla ptaków lub budkę dla owadów. Możesz opowiadać im o ptakach i owadach. Zostaw im kawałek kwietnika, na którym zasadzą, co chcą i same zajmą się roślinami.

Zachęcenie nastolatka może wydawać się niemożliwe. Trudno będzie go przyciągnąć do ptaków i chrząszczy. Każda praca w ogrodzie jest dla niego niemal karą, nie widzi w tym większego sensu. Nie zniechęcaj się jednak jego zirytowanym wyrazem twarzy i komentarzami. Zapewnij mu aktywność, która pasuje do jego wieku. Może to być koszenie trawy kosiarką, pielęgnacja basenu itp.
Dobrym sposobem na wydostanie się z domu jest jak najczęstsze spożywanie śniadania, obiadu i kolacji na tarasie lub pod pergolą. Idealnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest wspólne grillowanie.

Dorastające dzieci często nie lubią obcować z własną rodziną, co jest dla nich bardzo krępujące. Dlatego stwórz dla nich prywatny kącik w ogrodzie, w którym nikt nie będzie im przeszkadzał. Na przykład rozciągnij hamak między drzewami, umieść krzesło ogrodowe i stół w cichym kącie lub postaw im fotel bujany.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować