Zasilanie? Generator zapasowy jest kluczem do ciągłej pracy domowych urządzeń!

03. 07. 2023

Zasilanie? Generator zapasowy jest kluczem do ciągłej pracy domowych urządzeń!

Zmiany klimatyczne powodują, że pogoda staje się coraz bardziej ekstremalna. Niezwykle silne wiatry i burze, ulewne deszcze, niespodziewanie silny mróz w zimie, wszystko to może powodować przerwy w dostawie prądu. Naprawa uszkodzonych linii energetycznych może zwykle trwać kilka godzin, ale nierzadko zdarza się, że czasami trwa cały dzień lub dłużej. 

Większość gospodarstw domowych jest całkowicie zależna od energii elektrycznej. Bez zasilania jesteśmy pozbawieni podstawowego sprzętu elektrycznego - lodówka nie działa, a jedzenie psuje się, pompa w studni lub odwiercie nie działa i jesteśmy bez wody, pompa w studzience kanalizacyjnej nie działa, więc toaleta nie może być używana, nie mamy światła, nie możemy naładować telefonu komórkowego. Zimą niemożliwe jest uruchomienie pomp cyrkulacyjnych w pobliżu grzejnika, niemożliwe jest zasilanie systemów grzewczych, pompa ciepła również nie działa.

Chociaż coraz więcej domów jest obecnie wyposażonych w systemy słoneczne z bateriami, pojemność baterii jest ograniczona, a urządzenia o wysokim zużyciu energii mogą zwykle ledwo zasilać przez kilka godzin. Gdy tylko bateria się wyczerpie, pojawia się problem.

Rozwiązanie może zaoferować rezerwowy generator energii elektrycznej lub tzw. agregat prądotwórczy. Jest wyposażony w silnik benzynowy, który napędza alternator i wytwarza energię elektryczną. Ten generator jest w stanie zapewnić zasilanie najważniejszych urządzeń, nawet jeśli główne źródło energii elektrycznej jest niedostępne. Odpowiednio dobrany i profesjonalnie podłączony agregat prądotwórczy może nawet ładować akumulator systemów solarnych i równoważyć jego ładowanie nawet wtedy, gdy słońce jest słabe lub w nocy. 

To hybrydowe podejście łączy zalety obu źródeł energii. System słoneczny jest czystym i odnawialnym źródłem energii, które zmniejsza zużycie energii elektrycznej z lokalnej sieci. Z drugiej strony generator energii zapewnia niezawodne źródło energii w przypadku niewystarczającego nasłonecznienia lub w nocy. Gwarantuje to, że Twój dom będzie miał stały dopływ energii elektrycznej nawet podczas długotrwałej przerwy w dostawie prądu. Właściwy rozmiar i konfigurację systemu najlepiej pozostawić ekspertom, którzy pomogą Ci zaprojektować i wdrożyć optymalny system hybrydowy.  

Jeśli nie masz zainstalowanego systemu solarnego, odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy może zapewnić funkcjonowanie najważniejszego sprzętu elektrycznego w domu w przypadku przerwy w dostawie prądu. Jednak nawet w tym przypadku wskazane jest zwrócenie się do ekspertów, którzy doradzą w wyborze jednostki centralnej, która będzie wystarczająco zwymiarowana, aby zasilić wszystkie ważne urządzenia. 

Przerwy w dostawie prądu spowodowane burzami i silnymi wiatrami oraz innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami mogą być frustrujące i ograniczające. Posiadanie zapasowego generatora w domu jest doskonałym rozwiązaniem zapewniającym nieprzerwane zasilanie w przypadku awarii. 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować