Zdrowie psa w upalne dni: jak zminimalizować ryzyko przegrzania?

05. 07. 2023

Zdrowie psa w upalne dni: jak zminimalizować ryzyko przegrzania?

W gorące letnie dni ważne jest, aby nie zapominać o komforcie i bezpieczeństwie naszych czworonożnych przyjaciół, zwłaszcza jeśli są w ogrodzie. Psy są wrażliwe na wysokie temperatury i mogą łatwo się przegrzać. Dlatego ważne jest, aby podjąć środki ostrożności, aby zapewnić psu przyjemne i bezpieczne otoczenie nawet w czasie upałów.

Chociaż psy lubią spędzać czas na słońcu, ważne jest, aby dać im dostęp do cienia. Najlepszy cień jest pod drzewami, których gęsta korona naturalnie się ochładza i dlatego zawsze jest chłodniej pod drzewem niż pod spalonym słońcem dachem lub plandeką. Jeśli natomiast nie masz drzew w swoim ogrodzie, wszystko, co zapewnia cień, jest lepsze niż nic.

W czasie upałów ważne jest, aby pies miał stały dostęp do świeżej wody. Wymieniaj ją regularnie, aby była świeża i chłodna. Niektóre psy lubią ochładzać się w wodzie, więc warto zainwestować w basen dla psów. Baseny dla dzieci są nieodpowiednie, pies szybko może je przebić ostrymi pazurami. Specjalne baseny dla psów wykonane są z bardzo trwałych materiałów. Zdecydowanie nie zmuszaj psa do ochłodzenia się w basenie, gdy nie chce. Ostre ochłodzenie może spowodować u niego problemy zdrowotne.

Jeśli to możliwe, staraj się chodzić na spacery z psem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy temperatury są niższe. W najgorętszej części dnia unikaj wszelkich czynności, które mogłyby spowodować przegrzanie psa. Proszenie psiego przyjaciela o aportowanie w czasie, gdy temperatury przekraczają 30 ° C, naprawdę nie jest dobrym pomysłem. Unikaj chodzenia w najgorętszej części dnia, kiedy temperatury mogą być najwyższe, a powierzchnie najcieplejsze.

Dość często zapomina się, że pies nie ma butów, które chroniłyby jego łapy przed gorącym asfaltem lub chodnikiem. Takie powierzchnie mogą nagrzewać się na słońcu do ponad 60 ° C i może to stanowić problem szczególnie w miastach, w których konieczne jest chodzenie z psem w ciągu dnia, aby zaspokoić jego potrzebę. W najgorętszych godzinach dnia ogranicz jednak chodzenie tylko do najbardziej potrzebnego czasu i zastanów się, czy właściwe byłoby kupienie specjalnych butów dla psa.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy przegrzania u psa. Należy zachować czujność za każdym razem, gdy pojawią się takie objawy jak nadmierne oddychanie, wyczerpanie, dezorientacja, wymioty lub biegunka. Jeśli zauważysz te objawy, natychmiast umieść psa w chłodnym i zacienionym miejscu, zapewnij mu dużo wody i skontaktuj się z weterynarzem.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować