Bogate plony - jak odpowiednio zadbać o pomidory

05. 05. 2023

Bogate plony - jak odpowiednio zadbać o pomidory

Nie ma jednego, najlepszego czasu na sadzenie pomidorów do gleby, wszystko zależy od warunków pogodowych w danym rejonie i tego jakiej odmiany są pomidory. Ogólnie rzecz biorąc, pomidory należy sadzić dopiero po wzroście temperatury gleby i ustabilizowaniu pogody. Są to rośliny, które uwielbiają ciepło i potrzebują temperatury zdecydowanie powyżej 10 °C, a więc w Polsce idealny czas na przeprowadzkę pomidorów do ogrodu to koniec kwietnia - początek maja, a najlepiej po Zimnej Zośce (15 maj).

Nie jest tajemnicą, że pomidory nadają się nie tylko do uprawy w ogrodzie, ale również bardzo dobrze radzą sobie w doniczkach na balkonie czy parapecie. Nie ma potrzeby szukać w tym skomplikowanej nauki, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Pomidory potrzebują światła słonecznego i ciepła, więc poszukaj miejsca, w którym będą miały wystarczająco dużo słońca i będą dobrze chronione przed silnymi wiatrami.

Pomidory preferują glebę dobrze osuszoną, lekką i bogatą w składniki odżywcze. Najlepiej przygotować glebę na kilka tygodni przed sadzeniem pomidorów, aby składniki odżywcze wniknęły głębiej. Możesz wzbogacić glebę kompostem, obornikiem lub innymi nawozami organicznymi, a najlepiej zawierającymi potas. Ważne jest również to, aby pH gleby wynosiło około 6,5 do 7,5.

Pomidory potrzebują wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Zachowaj odległość co najmniej 60 cm między roślinami, aby miały wystarczająco dużo miejsca na rozrost korzeni i wzrost części nadziemnej. Jeśli sadzisz pomidory w rzędach, zachowaj między nimi odległość co najmniej 90 cm.

Pomidory wymagają regularnego podlewania, aby utrzymać wystarczającą wilgotność gleby, jednak nie może być ona podmokła. Jeśli używasz wody z węża, uważaj, aby nie była ona zbyt zimna, co może uszkodzić korzenie, nigdy również nie używaj zbyt zimnej wody do kiełkowania nasion. Jeśli masz taką możliwość, użyj wody deszczowej, która jest najlepsza dla roślin.

Aby dłużej utrzymać wilgoć w glebie, przykryj ją ściółką, która zapobiega parowaniu.

Pomidory to rośliny, które wymagają regularnego nawożenia, aby się rozwijać i produkować obfite owoce. Użyj nawozu organicznego lub specjalnego nawozu do pomidorów, który zawiera niezbędne składniki odżywcze. Pomidory należy nawozić co dwa tygodnie, a po pierwszym owocowaniu dodać fosfor i potas, które pomogą utworzyć większe i smaczniejsze owoce.

Pomidory są podatne na wiele chorób i szkodników, takich jak mączniak prawdziwy, mszyce lub infekcje grzybicze. Stosuj środki zapobiegawcze, takie jak usuwanie resztek roślinnych i utrzymywanie czystego środowiska wokół pomidorów.

Czy wiesz, że bazylia dobrze komponuje się z pomidorami nie tylko na talerzu? Jeśli posadzisz bazylię między pomidorami na klombach, odstraszy ona niektóre szkodniki. Należy jednak unikać sadzenia pomidorów w pobliżu ziemniaków, ponieważ są to rośliny pokrewne i mogą przenosić na siebie choroby.

Dla zdrowego i obfitego wzrostu ważne jest obrywanie wilków. Wilki to małe pędy, które wyrastają z połączenia głównej łodygi z liściem. Zabieg ten pozwoli skoncentrować się roślinie na tworzeniu soczystych owoców. Ponadto regularnie usuwaj żółte lub uszkodzone liście.

Uprawa pomidorów nie jest trudna, ale wymaga trochę cierpliwości i uwagi. Wykonaj te proste kroki, a możesz spodziewać się zdrowych i obfitych zbiorów.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować