Chcesz tchnąć nowe życie w swój trawnik?

08. 05. 2021

Chcesz tchnąć nowe życie w swój trawnik?

Chcesz ożywić swój trawnik? Chcesz mieć zdrowy i reprezentacyjny trawnik? Zacznij wertykulować!

Pięknie zielony, gęsty, doskonale wypielęgnowany „angielski dywan” to marzenie każdego właściciela ogrodu. Ale jak wytłumaczyć, że jednemu się to udaje, a trawnik drugiego jest zniszczony przez mech, choroby lub szkodniki? Jednocześnie oboje pilnie koszą i podlewają trawniki. Odpowiedź jest prosta: aby trawnik pozostał w pięknym stanie, bajecznie zielony, po prostu „jak nowy”, konieczne jest wykonanie wertykulacji wiosną (a potem pod koniec jesieni) za pomocą aeratora - wertykulatora. Na przykład z potężnym aeratorem spalinowym HECHT 5641.
Wertykulacja to gloryfikowane słowo, którego znaczenie opiera się na angielskim „pionowym cięciu”. Dzieje się tak, ponieważ spulchnianie polega na przecinaniu przez aerator wierzchniej warstwy gleby ostrymi nożami obracającymi się prostopadle do podłoża i usuwaniu górnej, utwardzonej skorupy, w której znajdują się brud i skoszona trawa, szkodliwe mchy i chwasty. Dzięki temu tlen, wilgoć, ciepło i składniki odżywcze mogą dotrzeć do korzeni. Szybko się rozgałęziają, trawa gęstnieje i jest odporna na choroby i chwasty.
Jak się za to zabrać?
Najpierw skoś trawnik.
Upewnij się, że gleba nie jest ani zbyt sucha, ani zbyt wilgotna
Nie należy wertykulować w upalny słoneczny dzień, ponieważ może to spowodować nadmierne wysuszenie trawnika
Maksymalna głębokość skrawania podczas wertykulacji powinna wynosić od 3 do 4 cm
Po zakończeniu wertykulacji należy kosić trawnik przynajmniej w tych odsłoniętych miejscach, które są większe niż dłoń, cały trawnik również dobrze nadaje się do nawożenia i podlewania

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować