Czas na kosiarki!

07. 05. 2020

Czas na kosiarki!

Wiosenne dni i bujny trawnik prawdopodobnie zmusiły nas wszystkich do pierwszego w tym roku koszenia. Niektórzy mogli być zaskoczeni tym, jak szybko zima nas zostawiła. Jednak kosiarka nie jest czymś, co kupowalibyśmy na co dzień. Warto o kosiarkę dbać cały rok, tak aby służyła nam przez wiele lat. Jeśli jednak stoisz przed wyborem nowego urządzenia- zapoznaj się z naszym małym zestawieniem różnych rodzajów kosiarek.

Kosiarki akumulatorowe stały się hitem ostatnich kilku sezonów. Ma to swoje uzasadnienie. Są napędzane silnikiem elektrycznym, który jest cichy w porównaniu z silnikiem spalinowym, ma prostszą konstrukcję i dlatego jest mniej wadliwy. Nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji, nie ma potrzeby regularnej wymiany oleju, filtra powietrza lub świecy zapłonowej. Jest również znacznie lżejsza, co oczywiście pozytywnie wpłynie na jej użytkowanie. Kosiarka akumulatorowa jest zatem praktycznie identyczna pod względem budowy i sposobu użytkowania jak zwykła kosiarka elektryczna, ale nie ma potrzeby ciągłego ciągnięcia ciężkiego kabla zasilającego, który gdzieś jest ciągle zaczepiany i zaplątany. Nowoczesny akumulator litowy zaopatruje kosiarkę w energię do kilkudziesięciu minut pracy. To wystarcza w przypadku mniejszego ogrodu, w przypadku większych ogrodów można kupić dwie lub więcej baterii i wymienić je podczas pracy na ładowarce.

Koszenie trawy może być dla niektórych dobrym sposobem na relaks, ale dla innych może być denerwującym zajęciem, które musi wykonywać regularnie. I dla tej drugiej grupy powstały roboty koszące. Wystarczy ustawić godziny i dni tygodnia, aby koszenie nie zakłócało Twojego odpoczynku. Roboty koszące są wyposażone w czujnik deszczu, gdy zaczyna padać, koszenie jest odkładane na później. Kiedy akumulatory są rozładowane, kosiarka automatycznie wraca do stacji ładującej, a kiedy akumulatory są w pełni naładowane, rozpoczyna koszenie o ustalonej godzinie. A ponieważ robot może kosić regularnie i częściej niż Ty, przynosi to korzyść w postaci zawsze zadbanego i przystrzyżonego trawnika. Dzięki temu jest bardziej zielony i gęstszy.

Jeśli należysz do tych, którzy wciąż nie ufają nowoczesnej technologii i nadal preferują maszyny silnikowe, w ostatnich latach poczyniono również postępy w zakresie kosiarek silnikowych. Nowe silniki muszą spełniać surowe limity emisji spalin, osiągać wyższą wydajność, niektóre kosiarki są wyposażone np. W rozrusznik elektryczny. Nawet starsza osoba, który nie miałaby dość siły, aby szybko pociągnąć za linkę rozrusznika, może łatwo uruchomić taką kosiarkę. Napęd przeszedł również modernizację. Na przykład wybrane kosiarki umożliwiają ustawienie prędkości jazdy, którą z pewnością docenisz, na przykład, jeśli kosisz zarośnięty trawnik. Wolniejsza kosiarka ma wystarczającą łatwość koszenia wyższych i gęstszych trawników. Kosząc krótki trawnik zwiększasz prędkość, a praca idzie szybciej. Usprawniono także sprzęgło. Oryginalne złącze stożkowe zostało uzupełnione systemem zębów, który jego ślizganiu się. Dzięki temu kosiarka podjedzie pod górę nawet z pełnym koszem, bez poślizgu sprzęgła. Oczywiście ma to również pozytywny wpływ na żywotność sprzęgła. Mówiąc o jeździe, nie można przeoczyć opatentowanej konstrukcji bieżnika kół w kosiarkach HECHT, dzięki czemu koła nie ślizgają się na trawie, ale jednocześnie nie przyczepia się do nich mokra trawa i błoto.

Postęp nie ominął również kosiarek elektrycznych. W ofercie Hecht znajdziesz urządzenia z silnikiem indukcyjnym jak i szczotkowym. Lżejsza i mocniejsza kosiarka nie zatrzyma się nawet na wysokiej trawie. Niektórzy mogą argumentować, że szczotki w komutatorze ulegają zużyciu i wymagają wymiany, ale pomyśl: kiedy ostatnio wymieniałeś szczotki w alternatorze samochodu, który działał wiele razy dłużej niż kosiarka każdego roku? Jest prawie pewne, że zdecydujesz się wymienić kosiarkę na nową, zanim zajdzie konieczność wymiany szczotek w silniku.

Nie możemy zapominać o nowym sposobie mocowania noża w wybranych modelach kosiarek HECHT. Nóż jest umieszczony w sprzęgle poślizgowym, które pozwala mu obracać się na wale podczas uderzania o kamień lub krawężnik. Nie oznacza to, że można kosić w dowolnym miejscu, ale znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia wału w przypadku uderzenia.

Ostatnią nowością są kosiarki trzykołowe. Nie jest to jednak tylko zmiana wyglądu. Przednie koło jest zamontowane w taki sposób, aby pozwalać na łatwe skręcanie. Jest zatem absolutnie idealna do nowoczesnych ogrodów, gdzie jest wiele przeszkód, zaokrąglone klomby i chodniki. Jest ona jednak przeznaczona tylko do starannie zaprojektowanych ogrodów bez dziur, w których zmieściłoby się przednie koło. Jednak koszenie w takich ogrodach jest przyjemnością dzięki tej kosiarce. Możesz łatwo omijać zakręty klombów, okrągły basen i inne przeszkody. Na płaskiej powierzchni jednym ruchem dźwigni ustawiasz koło w linii prostej, a następnie kosisz prostymi paskami, jak każdą inną.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować