Jak chronić uprawy przed szpakami?

16. 06. 2023

Jak chronić uprawy przed szpakami?

Obraz obfitujących w warzywa i owoce drzew i roślin wywołuje uczucie radości i dumy u każdego hodowcy. Wyobraź sobie, że cała Twoja praca, a co za tym idzie uprawy, mogą zostać zdewastowane w jednej chwili, gdy na horyzoncie pojawiają się nieproszeni goście - szpaki. Ten mały, ale bardzo hałaśliwy ptak, może przynieść radość swoim śpiewem, ale kiedy zaczyna się rozmnażać i skupia na twoich uprawach, może spowodować katastrofalne szkody w mgnieniu oka. 

Jeśli kos lub inny ptak gryzie wiśnię tu i tam, pozwólmy mu na to, ale szpaki (znane ze swojej zdolności do pojawiania się znikąd w dużych stadach) lepiej przepędzać. Gdy tylko zobaczą dojrzałe owoce na drzewach lub w klombach, nie wahają się i wyjadają owoce, aż znikną.

Najskuteczniejszą obroną przed ich najazdami jest pokrycie upraw siatką. Jest to jednak możliwe tylko w klombach lub na mniejszych krzewach, drzew zazwyczaj nie zakrywa się siatkami i należy szukać innych rozwiązań.

Często zaleca się wieszanie błyszczących przedmiotów w ogrodzie, takich jak paski folii czy stare płyty CD, które tworzą odbicia w słońcu, aby odstraszyć ptaki. Do pewnego stopnia może to działać, ale szpak jest bardzo inteligentnym ptakiem, więc można się spodziewać, iż wkrótce zrozumie, że nie ma niebezpieczeństwa ze strony błyszczącej płyty CD. 

Dostępne na rynku odstraszacze dźwiękowe są szczególnie odpowiednie dla dużych przestrzeni i z dala od sąsiadów. Dźwięki odstraszające mogą być uciążliwe dla osób mieszkających w pobliżu. Ponadto nie zaleca się odpędzania pożytecznych ptaków z dużego obszaru, co może pomóc w usuwaniu szkodników w ogrodzie. 

Na sprytne szpaki działają m.in. pluszowe zabawki kotów lub atrapy węży (mogą być zabawkowe, plastikowe węże), ale należy pamiętać, żeby co jakiś czas zmieniać ich położenie. Podobny efekt możemy uzyskać montując makiety ptaków drapieżnych. Wystarczy wyciąć sylwetkę ptaka drapieżnego ze sklejki i powiesić ją na sznurku na konstrukcji wykonanej z listew nad drzewem, aby krążyła i kołysała się na wietrze. Niestety, w ten sposób ponownie wypędzisz pożyteczne ptaki ze swojego ogrodu. 

Bardzo ważne jest jednak, aby używać odstraszaczy tylko wtedy, gdy owoce dojrzewają i usuwać je natychmiast po zbiorach. Pamiętaj, że ptaki należą do twojego ogrodu, a wiele z nich pomaga wyeliminować szkodniki, których nie chcesz w ogrodzie. 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować