Jak kosić trawę gdy pada deszcz?

02. 06. 2021

Jak kosić trawę gdy pada deszcz?

Koszenie mokrej trawy to problem. Nasi dziadkowie już o tym wiedzieli i cięli kosą. Nawet ostrzejsza kosa ślizga się po mokrej trawie, to samo dotyczy kosiarek.

Jeśli pada przez kilka kolejnych tygodni, a trawnik nie schnie nawet pomiędzy opadami, koszenie trawnika staje się koszmarem. Codziennie monitorujemy prognozę pogody i szukamy przynajmniej jednego bardziej suchego dnia, aby móc iść z kosiarką na walkę z trawą, która z dnia na dzień jest coraz wyższa ze względu na wysoką wilgotność.

Chociaż zaleca się koszenie trawnika na sucho, w pewnych momentach jest po prostu nieuniknione, że będziemy musieli wyjść z kosiarką na mokry trawnik. Ma to jednak pewne wady.

Noże będą ślizgać się po mokrej trawie, dlatego bardzo ważne jest, aby nóż kosiarki był jak najostrzejszy. Mokra trawa jest ciężka, łatwo przykleja się do wnętrza kosiarki i nie wypełnia dobrze kosza. Dlatego bądź świadom, że przyklei się ona również do ścianek tunelu i może nawet regularnie się zapychać. Jeśli tak się stanie, zanim wyrzucisz trawę z tunelu, zawsze najpierw wyłącz kosiarkę!

Jest również prawdopodobne, że będziesz musiał poruszać się wolniej, aby kosiarka dobrze kosiła mokrą trawę i nie miażdżyła jej. Może to stanowić problem w przypadku kosiarek o stałej prędkości. Rozwiązaniem może być wtedy wyłączenie napędu w bujnych częściach ogrodu i wolniejsze pchanie kosiarki własnymi siłami.

Mokrą i zarośniętą trawę lepiej kosić ustawiając kosiarkę na wyższą wysokość koszenia. Są dwa powody. Po pierwsze, kosiarka nie będzie walczyła z dużą ilością wysokiego trawnika. Drugim powodem jest to, że wyższa krawędź podwozia kosiarki pozwoli ostrzom zassać więcej powietrza, ułatwiając napełnianie kosza. Podczas opróżniania kosza upewnij się, że mokra trawa nie przykleja się do wewnętrznych ścian i nie utrudnia swobodnego przepływu powietrza z kosza.

Jeśli z jakiegoś powodu musisz skosić mokry trawnik na najniższej możliwej wysokości, lepiej skosić go na dwa razy - dwoma różnymi wysokościami. Uwierz, to szybsze niż próba skoszenia wszystkiego na raz i ciągłego zatrzymywania się.

Kosiarki elektryczne to osobny rozdział. Nigdy nie używaj ich w deszczu. A jeśli warunkiem bezpiecznej pracy z kosiarką elektryczną jest użycie dobrej jakości kabla z nieuszkodzoną izolacją, to w mokrej trawie jest to podwójnie ważne!

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować