Jak krok po kroku przygotować szklarnię na nowy sezon

17. 03. 2023

Jak krok po kroku przygotować szklarnię na nowy sezon

Wraz z nadejściem wiosny zbliża się również nowy sezon uprawy roślin w szklarni. Jeśli planujesz wyhodować większą liczbę roślin w tym roku, ważne jest, aby jak najdokładniej przygotować szklarnię. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych i bardzo przydatnych wskazówek, dzięki którym Twoja szklarnia będzie świetnie przygotowana na sezon, a rośliny będą w niej rosnąć jak szalone.

Oczyść szklarnię

Pierwszym etapem powinno być oczyszczenie zarówno ścian i dachu szklarni jak i dokładne przygotowanie podłoża pod nowe sadzonki. Usuń z ziemi resztki roślin i liści pozostałych po ubiegłym sezonie. Jeśli chcesz wyczyścić szklarnię od wewnątrz, możesz użyć mieszaniny octu i wody lub specjalnego środka czyszczącego do szklarni.

Przeprowadź kontrolę

Przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego dobrze jest sprawdzić stan szklarni. Sprawdź, czy okna są w porządku i czy wszystkie części szklarni są mocno połączone. Jeśli niektóre części są uszkodzone, ważne jest, aby je naprawić lub wymienić. Jest to szczególnie istotne w przypadku letnich wiatrów, które swoją mocą mogą całkowicie uszkodzić szklarnię.

Przygotuj glebę

Przygotuj glebę tak, aby była jak najlepiej dostosowana do wymagań roślin. Jeśli uprawiasz je w pojemnikach, możesz użyć nowej gleby i dobrze ją wymieszać. Jeśli masz glebę bezpośrednio w szklarni, możesz wzbogacić ją nawozami lub kompostem, mały kultywator elektryczny lub bezprzewodowy pomoże w kopaniu i mieszaniu jej. Zadbaj o to, aby gleba była luźna i oddychająca, aby korzenie roślin mogły prawidłowo rosnąć. Pamiętaj również, że zaleca się całkowitą wymianę gleby w szklarni co najmniej raz na 5 lat na głębokość co najmniej 15 cm.

Zainstaluj system nawadniania kroplowego

Ważne jest, aby rośliny w szklarni miały wystarczającą ilość wody. Jeśli nie masz czasu na regularne podlewanie wężem ogrodowym, automatyczny system nawadniania zajmie się podlewaniem za Ciebie. Istnieje wiele różnych rodzajów systemów nawadniających, z których można korzystać, jednak systemy kroplowe lub przesiąkające, które nawadniają tylko glebę pod roślinami, najlepiej nadają się do szklarni, nie narażając ich w przegrzanej szklarni na szok temperaturowy. Pamiętaj również, że rośliny w szklarni potrzebują więcej wody niż rośliny na zewnątrz.

Zdecyduj, co chcesz rozwijać

Odpowiednio wcześnie zdecyduj, jakie warzywa chcesz uprawiać i jakie są ich wymagania dotyczące gleby, wody i światła. Zastanów się dokładnie, w jaki sposób sadzić rośliny, aby nie zacieniały się nawzajem. Weź również pod uwagę, jak szybko rosną rośliny i jak stopniowo zbierać plony np. można sadzić sałatę między pomidorami, ponieważ do czasu zbiorów pomidorów sałata zostanie zebrana.

Mając gotową szklarnię i plan uprawy, nadszedł czas, aby rozpocząć sadzenie i monitorowanie wzrostu roślin. Ważne jest, aby pamiętać, że szklarnia jest w rzeczywistości sztuczną atmosferą, więc musisz być uważny i konsekwentny w dbaniu o rośliny. Dzięki dobremu planowaniu i przygotowaniu szklarni możesz w tym roku uprawiać zdrowe warzywa.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować