Jak umieścić rośliny pnące, np. róże pnące, na pergolach (i innych)

08. 06. 2021

Jak umieścić rośliny pnące, np. róże pnące, na pergolach (i innych)

Teraz, na przełomie wiosny i lata, jest najlepszy czas na sadzenie pnączy. To osobny rozdział piękna w księdze życia naszego ogrodu. Rośliny takie mogą dosłownie ożywić altanę, pergolę, ogrodzenie czy elewację, nadać im pięknych kolorów… a oprócz funkcji estetycznej mogą też pełnić funkcje praktyczne: np. pomagają zacieniać miejsca, które inaczej ucierpiałyby przez palące słońce latem lub pomóc w pokryciu częściowych wad konstrukcyjnych. Zaletą pnączy jest to, że ich uprawa nie jest skomplikowana.

Na wstępie warto wiedzieć, że do wyboru są dwa podstawowe rodzaje „pnączy”: rośliny, które potrafią się rozciągać na ogrodzeniach, murkach i innych podporach (hortensje pnące, bluszcz i inne) oraz rośliny, które wymagają specjalnego podparcia i dlatego muszą być regularnie wiązane (róże pnące, powojniki, jaśmin, jeżyny i inne).

Jeśli moglibyśmy polecić jedną z ogromnej gamy pięknych pnączy, to będzie to powojnik. Są one często nazywane „królami roślin pnących” ze względu na ich piękne, symetryczne kwiaty o bajkowych kolorach. Wymagają jednak sadzenia tylko w nasłonecznionym miejscu i starannego podlewania.

Jakie są główne zasady, którymi należy kierować się sadząc rośliny pnące?

Wybieraj tylko sadzonki wysokiej jakości: przed zakupem dokładnie obejrzyj każdą roślinę, aby zobaczyć, czy jest obficie ukorzeniona, symetrycznie wyrosła i nie wykazuje widocznych oznak szkodników.

Idealne miejsce do umieszczenia sadzonek zależy od konkretnego rodzaju rośliny. Większość roślin pnących najbardziej lubi słońce, ale np. pnące hortensje czy bluszcz najlepiej rozwijają się w cieniu.

Uwzględnij potrzeby konkretnego rodzaju rośliny w zakresie składu gleby lub skonsultuj się ze specjalistą ogrodniczym w sprawie przygotowania gleby.

Przygotuj dół dla rośliny o głębokości co najmniej 50 centymetrów.

Podczas sadzenia skieruj roślinę na podporę, na której będzie rosła. Wypełnij dół ziemią dobrej jakości, dodaj nawozu i dostatecznie podlej.

A jeśli udekorujesz swoją pergolę ogrodową np. pnączami, możesz wyposażyć ją w luksusowy zestaw mebli ogrodowych HECHT MATHEO SET, aby wygodnie i przyjemnie spędzać czas.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować