Jak wyczyścić szybę kominka?

05. 02. 2020

Jak wyczyścić szybę kominka?

Ogień w kominku może stworzyć poczucie komfortu i bezpieczeństwa w domu. Patrząc w odbijające się płomienie, większość z nas może wpaść prawie w trans. Być może potrzebę ognia mamy w genach od czasów, gdy człowiek oswoił ogień, co dało mu ciepło i ochronę przed dzikimi zwierzętami. Jeśli jednak szyba kominka zostanie zabrudzona, cała magia zniknie.

Przy wyborze odpowiedniego kominka- należy zwrócić na kilka elementów. Jeśli kupisz zbyt duży kominek o wysokiej wydajności, będziesz musiał mocno go dławić podczas ogrzewania, co spowoduje niepełne spalanie i zabrudzi nie tylko szkło, ale także komin. Dlatego zawsze wybieraj piec, którego moc spełnia wymagania dla ogrzewanej przestrzeni.

Wysokiej jakości suche drewno jest drugim warunkiem dobrego spalania. Drewno należy przechowywać w miejscu zadaszonym. W żadnym wypadku piec kominkowy nie może zawierać odpadów drzewnych, które są malowane lub impregnowane. Drewno wysokiej jakości i suche pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, a piec będzie znacznie mniej zabrudzony.

Oczywiście powyższe zalecenia nie eliminują całkowicie potrzeby regularnego czyszczenia szkła, ale można znacznie zmniejszyć częstotliwość czyszczenia. Jednocześnie wyprodukujesz mniej popiołu i nie będziesz nadmiernie gromadził sadzy i smoły w kominie.

Podczas czyszczenia szyby należy zawsze unikać mechanicznego usuwania przypalonych osadów! Wszelkie skrobanie, szorowanie myjką drucianą lub piaskiem nieodwracalnie uszkodzi szkło. Kolejne usuwanie osadu na porysowanej powierzchni szkła będzie jeszcze trudniejsze.

Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele mniej lub bardziej skutecznych detergentów. Pytanie brzmi, czy warto inwestować w drogie środki czyszczące z niepewnym efektem, gdy można skorzystać ze środków, które każdy ma w swoim domu.   Bardzo wydajne są mokre gazety, na których z pieca zbiera się drobny popiół drzewny, a następnie rozpuszcza sadzę na szkle. Po procesie przecierania mokrą gazetą, wytrzyj szybę wilgotną ściereczką, a na koniec wypoleruj wszystko czystą suchą ściereczką. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że popiół lotny nie zawiera dużych elementów, które mogłyby porysować szkło.

Jeśli sadza jest spalona zbyt mocno, możesz spróbować posmarować ją octem, który pozostawiasz na jakiś czas. Spowoduje to usunięcie brudu i lepsze wytarcie mokrą gazetą.

Dobre wyniki można również osiągnąć stosując konwencjonalny detergent i gąbkę. Jeśli jednak zamierzasz używać gąbki do naczyń, nigdy nie używaj szorstkiej strony gąbki. Zawsze lepiej jest mieć więcej cierpliwości niż spieszyć się i nieodwracalnie porysować szybę.

Czyść tylko szybę wychłodzoną. Należy pamiętać, że podczas czyszczenia szkła sadza spadnie z drzwi na ziemię, więc przed czyszczeniem pod drzwiami rozłóż stare gazety.

Dzięki czystemu szkłu promieniowanie UV będzie lepiej uwalniało się z kominka, dzięki czemu ogrzewanie będzie bardziej wydajne.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować