Kosiarka automatyczna: nowa era pielęgnacji trawnika!

08. 05. 2023

Kosiarka automatyczna: nowa era pielęgnacji trawnika!

Wyobraź sobie, jak przyjemnie pachnie świeżo skoszona trawa, albo jak miłe jest chodzenie boso po chłodnym trawniku w upalne letnie dni. Mam znajomego, który mieszka w bloku i nie może się doczekać weekendu, żeby przyjechać do letniego domku i zrelaksować się podczas koszenia trawy. Nie każdy jednak chce spędzać czas na koszeniu, zwłaszcza że często jest to dość żmudne i wymagające fizycznie zajęcie. Na szczęście istnieje nowoczesne i niezwykle praktyczne rozwiązanie: kosiarka zautomatyzowana lub jak kto woli robot koszący. Ta innowacyjna technologia pozwala nam zaoszczędzić czas i wysiłek, a zamiast koszenia możemy poświęcić się czemuś innemu.

Roboty koszące są zaprojektowane tak, aby mogły samodzielnie się poruszać i kosić trawę bez interwencji człowieka. Maszyny te są wyposażone w czujniki, które pozwalają im w łatwy sposób omijać przeszkody i określać granice obszaru do cięcia. Kosiarka zautomatyzowana porusza się po określonym terenie, będzie kosić o ustalonej godzinie, w określone dni, niezależnie od tego, czy jesteś w domu. Na przykład sama potrafi wyczuć, że pada deszcz, a mokra trawa jest źle skoszona, więc odkłada koszenie na później.

Jedną z największych zalet robotów koszących jest wspomniana już oszczędność czasu. Dzięki temu, że kosiarka pracuje sama, możesz w spokoju cieszyć się wolnym czasem i robić to, na co masz ochotę np. poczytaj książkę, ugotuj obiad lub po prostu połóż się na leżaku i zrelaksuj.

Kosiarka zautomatyzowana jest stosunkowo cicha i jednocześnie bezpieczna, kiedy przewróci się, czujniki położenia natychmiast ją zatrzymują, a ostre noże obracają się tylko wtedy, gdy znajdują się we właściwej pozycji na ziemi.

Kolejną zaletą kosiarki zautomatyzowanej jest to, że nie musisz planować, kiedy skosić trawę. Czasami możesz nie mieć praktycznie szans na skoszenie trawnika, ponieważ pada cały weekend i nie masz innego wyjścia, jak tylko złapać jedno popołudnie w środku tygodnia, spiesząc się z pracy do domu, aby skosić ogród przed zmrokiem. Robot koszący kosi trawnik niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy na wakacjach za granicą.

Być może już myślałeś, że pozostawienie drogiej kosiarki w ogrodzie, gdy nikogo nie ma w domu, może być dużą pokusą dla złodziei. Na szczęście kosiarka nie będzie użyteczna po kradzieży.. Za każdym razem, gdy ktoś manipuluje przy kosiarce ona to rejestruje i będzie wymagać kodu PIN do uruchomienia. Jeśli go nie znasz, nie uruchomisz kosiarki. Złodzieje są zazwyczaj tego świadomi i dlatego nie chcą ryzykować, że zostaną przyłapani na kradzieży nienadającej się do użytku kosiarki.

Robot koszący ma również inną ważną zaletę, może kosić trawę kilka razy w tygodniu, a nawet każdego dnia. Dzięki temu "szok" dla trawy jest mniejszy, szybciej przyzwyczaja się ona do takich zabiegów i rośnie mocniejsza, bardziej zielona i soczysta. Jednocześnie zautomatyzowany robot faktycznie mulczuje podczas regularnego koszenia - nie zbiera trawy do kosza, jej małe kawałki spadają na ziemię, gdzie szybko gniją. Dzięki temu trawnik ma ciągły dopływ składników odżywczych, co szybko wpływa na jego kondycję.

 

Nadal wahasz się, czy zakup kosiarki zautomatyzowanej naprawdę się opłaca? Spróbuj obliczyć, ile czasu zajmie ci skoszenie ogrodu zwykłą kosiarką. Następnie oblicz, że trawę kosisz średnio 4 razy w miesiącu od marca do listopada. Gdyby jedno koszenie zajęło Ci tylko godzinę, z kosiarką ręczną spędzałbyś średnio 36 godzin rocznie. To czas, który możesz poświęcić rodzinie lub hobby dzięki kosiarce zautomatyzowanej. A kiedy dodamy do tego uzyskaną swobodę, kiedy nie trzeba pędzić do domu, żeby skosić trawę, bo przez kilka dni będzie padać, to myślę, że wybór jest jasny.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować