Krzewy na żywopłot szybko rosnący. Wszystko, co musisz wiedzieć!

16. 03. 2023

Krzewy na żywopłot szybko rosnący. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Żywopłot szybko rosnący może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli stawiasz na odrobinę prywatności we własnym ogrodzie i chcesz otaczać się bujną roślinnością, zamiast grodzić posesję betonowym, nie zawsze estetycznym murem czy mało dekoracyjną siatką. Jakie krzewy na żywopłot szybko rosnące wybrać? Stawiać na żywopłot liściasty, a może gęsty żywopłot, którego podstawą są zimozielone krzewy iglaste? Ile trzeba czekać na okazały żywopłot i jak dbać o tego rodzaju ogrodzenie własnego terenu? Przedstawiamy kompendium wiedzy, które pomoże Ci wybrać najlepsze rośliny, wybrane idealnie wedle warunków Twojego ogrodu i Twoich własnych preferencji. Czasem szybko rosnący żywopłot wymaga intensywnej pielęgnacji i zaangażowania ogrodnika, innym razem rośliny na żywopłot wcale nie są wymagające. Dowiedz się więcej już teraz, aby już niedługo wziąć się do pracy nad posadzeniem okazałego żywopłotu.

Żywopłot szybkorosnący, czyli ile będziemy musieli poczekać?

Marzysz o tym, aby ogrodzenie Twojej posesji wykonane było z gęstego i nieprzejrzystego żywopłotu? Żaden problem. Wystarczy, że posadzisz rośliny na żywopłot szybko rosnące. Ile trzeba czekać aż powstanie naturalny płot tego rodzaju? Wszystko zależy od licznych czynników. Przede wszystkim, zadaj sobie pytanie, jak wysoki ma być Twój żywopłot szybko rosnący. Możesz wybrać rośliny liściaste czy iglaste, których przyrost roczny to nawet 100 cm. Pamiętaj, że ważna jest również pielęgnacja żywopłotu, a sprawne i odpowiednio dobrane prace w ogrodzie będą wpływać na jeszcze szybszy wzrost posadzonych roślin. Co więcej, znaczenie mają również warunki, w jakich rośnie żywopłot szybko rosnący. Przy wyborze konkretnych gatunków krzewów liściastych czy roślin iglastych musisz uwzględnić rodzaj gleby, nasłonecznienie czy sąsiedztwo innych rodzajów roślin, które też bierzesz pod uwagę w uprawie ogrodowego azylu.

Uznaje się, że przeciętny czas, który jest niezbędny na powstanie naturalnego ogrodzenia, to od 2 do 8 lat. Zanim posadzisz rośliny na żywopłot, poznaj szczegółową charakterystykę poszczególnych gatunków i dowiedz się, które stworzą bujny żywopłot szybko rosnący w krótkim czasie.

Jakie rośliny i rozwiązania na żywopłot szybkorosnący?

Na żywopłot szybko rosnący świetnie nadają się zarówno rośliny liściaste, jak i krzewy iglaste zimozielone. To od Ciebie zależy, czy chcesz, aby naturalne ogrodzenie Twojego ogrodu kwitło wiosną latem i wczesną jesienią białymi kwiatami, dawało owoce, a może zachwycało wielobarwną, wyjątkową strukturą dekoracyjnych liści. Dla ogrodników, którzy wolą uniwersalny żywopłot, który nie zmienia swojego wyglądu przez cały rok, za to również zimą jest soczyście zielony, lepszą propozycją będzie posadzenie krzewów iglastych. Iglaki na żywopłot szybko rosnący zimozielony to między innymi tuje. Co ciekawe, tuja szybko rosnąca na żywopłot zagęszcza się naprawdę szybko, wymagane jest jedynie jej częste przycinanie. 2-3 lata wystarczą, aby niewielka sadzonka osiągnęła wielkość kilkakrotnie większą, licząc jej rozmiar od momentu posadzenia.

Ciekawą propozycją dla osób, które nie chcą czekać, aż żywopłot urośnie ani nie mają czasu dbać o rośliny, aby pobudzać ich przyrost, jest stworzenie żywopłotu z roślin doniczkowych. Szybki żywopłot tego rodzaju z powodzeniem można zrobić z gatunku thuja occidentalis czy cisu. Świetnie sprawdzi się też świerk serbski albo ligustrum vulgare. W donicach sadzić można również pnącza zimozielone jak bluszcz oraz różnego rodzaju trawy ozdobne.

Rośliny liściaste na żywopłot szybko rosnący

Jesteś fanem otaczającej przyrody, a we własnym ogrodzie chcesz stworzyć oazę spokoju i uciec przed wzrokiem przechodniów? Możesz postawić na żywopłoty gęste i zwarte, a jednocześnie iście ozdobne. Różnego rodzaju krzewy liściaste, jeśli tylko będą właściwie pielęgnowane, szybko stworzą efektowny żywopłot. Nie każde ogrodzenie tego rodzaju będzie zimozielone, za to ich kwitnienie wczesną wiosną czy latem będzie wprost zachwycać. To najczęściej wybieranych roślin liściastych na żywopłot, który rośnie szybko, zalicza się różne dzikie róże, tradycyjny bluszcz pospolity czy dereń biały. Właśnie tym roślinom na żywopłoty liściaste warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Dzikie róże

Żywopłoty formowane z dzikich róż, to często wykorzystywane rozwiązanie. Tego rodzaju gatunki roślin nie wymagają szczególnej pielęgnacji, przede wszystkim częstego cięcia i ładnie prezentują się również w formie żywopłotu nieformowanego. Warto podkreślić, że dzikie róże nie tylko zapewniają szybki wzrost, ale są też odporne na niską temperaturę, dzięki czemu z powodzeniem przetrwają zimę. Żywopłot liściasty z dzikiej róży pięknie kwitnie i pachnie, dlatego świetnie nadaje się do ogrodów w stylu retro i boho, ale też tych klasycznych, aby nieco ożywić i urozmaicić zachowawczy teren zielony. Taki żywopłot szybko rosnący można stosować przy siatce ogrodzeniowej, dzięki czemu stworzy szczelną ścianę, na przykład chroniącą inne rośliny ogrodowe przed wiatrem. Żywopłot z dzikiej róży często stosowany jest również w wersji niskiej, tworząc naturalną granicę różnych stref zielonej przestrzeni.

Bluszcz pospolity

Żywopłoty z bluszczu pospolitego to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań na gęste ogrodzenie posesji. Zalety tej rośliny na żywopłot można wymieniać bez końca. Bluszcz rośnie szybko, jego przyrost to nawet 1 metr w ciągu roku. Ponadto jest to roślina na żywopłot szybko rosnąca zimozielona, dzięki czemu przez cały rok można cieszyć się szczelną ochroną i prywatnością. Bluszcz świetnie radzi sobie w różnych warunkach, a regularne przycinanie zapewnia jeszcze szybszy przyrost. Z powodzeniem można sadzić go przy siatkach ogrodowych jako pnącza zimozielone, roślina ta jest wykorzystywana również jako naturalna zasłona ogrodowych altanek czy jako ozdobnik pergoli. Ten szybko rosnący żywopłot zimozielony często sadzi się w niewielkiej odległości od ściany domu, dzięki czemu szybko stworzy dodatkową ozdobę elewacji.

Dereń biały

Jeśli chcesz wybrać naprawdę okazałe i odporne na różne warunki rośliny szybkorosnące na żywopłot, postaw na dereń biały. Sadzony w odległości co 1 metr szybko zagęszcza się, tworząc dekoracyjną kolumnę. Zwróć uwagę, że te rośliny na żywopłot zimozielone zmieniają swój wygląd w zależności od pory roku, dzięki czemu Twój ogród zyska piękną ozdobę. Dereń biały świetnie nadaje się jako granicznik stref ogrodowych, można sadzić go przy płotach albo alejkach. Jego przyrost pod względem wysokości nie jest bardzo szybki, za to naprawdę ładnie gęstnieje. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli osiągnąć nawet 200 cm naturalnego żywopłotu, ale na taki efekt trzeba poczekać kilka lat. Cieszy natomiast to, że tego rodzaju rośliny na ogrodzenie szybko rosnące jesienią są czerwono-fioletowe, zimą czerwone, zaś wiosną zachwycają bogatym kwitnieniem. Co ciekawe, ten żywopłot zimozielony szybkorosnący dożywa nawet 100 lat.

Zimozielone iglaki na żywopłot szybko rosnący

Najbardziej bezproblemowe w pielęgnacji i utrzymaniu oraz stałe, biorąc pod uwagę ich estetykę przez cały rok, są rośliny zimozielone iglaki. Na żywopłot możesz wybrać tuje, cisy czy świerki.

Tuje

Elegancki pokrój i efektywność to główne zalety, jakie wykazuje żywopłot z tui. Najczęściej wybieraną odmianą jest tuja szmaragd, która jest odporna na niskie temperatury i inne niekorzystne warunki oraz nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Konieczne jest jedynie jej przycinanie, możliwe jest również formowanie idealnego żywopłotu wedle własnych potrzeb. Aby stworzyć zimozielony żywopłot z tui, należy sadzić je w odległości co 80 cm.

Świerki

Chociaż świerk jest dużym iglakiem, to sadzony w szpalerze nie rozrośnie się zbyt szeroko, za to okazały jest jego szybki wzrost ku górze. Wybierając na żywopłot świerk pospolity, ogrodnik może liczyć na jego przyrost do około 30 cm rocznie. Ta roślina na żywopłoty jest odporna na różne warunki, w tym niskie temperatury i świetnie chroni przed wiatrem.

Cisy

Cisy może nie rosną bardzo szybko, bo ich przyrost określa się na około 15 cm rocznie, za to są wybierane na naturalne żywopłoty, ponieważ mają wąski pokrój. Dzięki temu tworzą okazały szpaler zimozielony, ale nie zabierają zbyt dużo miejsca w ogrodzie.

Żywopłot w donicach zamiast szybko rosnącego?

Najszybciej rosnący żywopłot, to ten w donicach, ponieważ jest już gotowy, wystarczy ustawić rośliny w jednej kolumnie. W takiej wersji dobrze sprawdza się tuja, cis pospolity, bukszpan wieczniezielony, bluszcz oraz inne pnącza, które mają luźny pokrój, za to zachwycają w okresie kwitnienia.

Kiedy sadzić krzewy na żywopłot szybkorosnący?

Krzewy zimozielone albo rośliny na żywopłot innego rodzaju najczęściej sadzi się wczesną wiosną, ewentualnie wczesną jesienią. Tak naprawdę wszystko zależy od wybranego gatunku naturalnego ogrodzenia. Pamiętaj jednak, że zwarty płot z zielonej rośliny nie musi być wykonany z jednego rodzaju krzewów. Wybierając rośliny i planując sadzenie, koniecznie uwzględnij ich podobne wymagania.

Jak dbać o żywopłot szybkorosnący?

Podstawowa pielęgnacja większości żywopłotów szybkorosnących obejmuje ich częste przycinanie, aby pobudzić porost. Niektóre rośliny na żywopłot aż proszą się o ich formowanie, dzięki czemu wyglądają jeszcze bardziej okazale. Formowane żywopłoty wymagają wykorzystywania profesjonalnych narzędzi ogrodowych jak sekatory i nożyce, więc jak najbardziej warto się w nie zaopatrzyć. Większość roślin na żywopłoty ma niewielkie wymagania glebowe, ale jeśli chcesz uzyskać ten najszybciej rosnący żywopłot, stosuj dedykowane poszczególnym krzewom nawozy i odżywki.

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować