Masz rower z odpowiednim wyposażeniem obowiązkowym?

31. 05. 2021

Masz rower z odpowiednim wyposażeniem obowiązkowym?

Kolarstwo kwitnie. Gminy budują ścieżki rowerowe, a coraz ciekawsze miejsca wprost zachęcają do „wycieczki rowerowej”. A jeśli nie jesteś wysportowany, możesz wspinać się na rowerze elektrycznym nawet na najdłuższe wzgórze jak dobrze wyszkolony sportowiec. Często jednak zapomina się, że każdy rower musi być wyposażony w obowiązkowy sprzęt do jazdy po drogach publicznych.

Często rower może być fabrycznie wyposażony w taki sprzęt. Zdarza się jednak, że producent daje klientowi możliwość wyposażenia roweru w elementy obowiązkowe według własnego uznania, przez co w rowerze może brakować niektórych części wyposażenia obowiązkowego. Jeśli jednak chcesz bezpiecznie jeździć rowerem po drodze, Twoim obowiązkiem jest odpowiednie wyposażenie roweru.

Oczywiście podstawa to dwa funkcjonalne i niezależne od siebie hamulce. Tak więc przedni i tylny hamulec, które są obsługiwane za pomocą oddzielnych dźwigni, w starszych typach kół tylny hamulec można obsługiwać za pomocą pedałów.

W skład wyposażenia obowiązkowego wchodzą również światła. Z przodu wymagane jest, aby znalazło się przynajmniej jedno światło, jego barwa powinna być biała lub jasnożółta. Tyle światła niezbędne do jazdy to przynajmniej jedno światło odblaskowe- czerwone- którego kształt nie jest trójkątem oraz przynajmniej jedno światło pozycyjne.

Wymaganym elementem jest również sprawny sygnał dźwiękowy. Przepisy mówią o nieprzeraźliwym sygnale ostrzegawczym.

W przypadku roweru elektrycznego, aby był uważany za rower a nie np. motocykl - silnik elektryczny może mieć maksymalną moc 250 W, może tylko wspomagać pedałowanie i gdy prędkość osiągnie 25 km / h silnik musi się automatycznie wyłączyć. Jeżeli e-rower nie spełni chociaż jednego z powyższych warunków, będzie uważany za motocykl z punktu widzenia prawa, który musi już posiadać wszystkie wymagane dla motocykla elementy. Między innymi świadectwo homologacji, tablica rejestracyjna, ustawowe ubezpieczenie oraz kierowca musi posiadać ważne prawo jazdy. W przeciwnym razie będzie traktowany tak, jakby prowadził niedopuszczony pojazd mechaniczny po drodze publicznej.

Dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o kasku, oraz o dodatkowych, nieobowiązkowych elementach takich jak odblaski na pedałach czy w kołach.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować