Rośliny odstraszające komary. Czy ich potrzebujesz?

12. 06. 2023

Rośliny odstraszające komary. Czy ich potrzebujesz?

Komary potrafią być naprawdę nieznośne i skutecznie psują wieczorny relaks w ogrodzie. Na szczęście są naturalne sposoby na to, aby z przydomowej przestrzeni pozbyć się tych owadów. Jakie rośliny odstraszają naszych skrzydlatych nieprzyjaciół? Przeczytaj koniecznie ten tekst i dowiedz się, co posadzić na zielonym terenie, aby odstraszyć komary. Jednocześnie wprowadzisz do swojego ogrodu nietuzinkowy element dekoracyjny.

Czy rośliny odstraszające komary rzeczywiście działają?

Rośliny, które odstraszają komary, wydzielają intensywny zapach, którego nie tolerują latające intruzy. Wszystko za sprawą specyficznych olejków eterycznych, które wytwarzają. Trzeba przyznać, że antykomarowy zapach jest naprawdę mocny i charakterystyczny.

Poznaj jeszcze lepiej rośliny odstraszające komary i ciesz się wypoczynkiem w swoim ogrodzie.

Czy komarzyca to najskuteczniejsza roślina do odstraszania komarów?

Komarzyca, inaczej komarnica czy kadzidełko, to prawdziwy pogromca nie tylko komarów, ale również innych owadów, jak ćmy czy muchy. Ta roślina odstraszająca komary zalicza się do najskuteczniejszych ze względu na wydzielanie naprawdę intensywnego zapachu. Do tego jest łatwa w uprawie. Z powodzeniem donice z komarzycą można postawić na balkonie czy tarasie, najlepiej w wiszących pojemnikach ze względu na długie zwisające pędy tej rośliny.

Pamiętaj, że komarzyca preferuje stanowisko półcieniste. Ma całkiem dekoracyjne liście, będzie pięknie komponować się w strefie zielonej oazy. Warto posadzić tę jednoroczną roślinę balkonową.

Inne rośliny odstraszające komary i owady

Komarzyca nie jest jedyną rośliną, która swoim zapachem odstrasza komary. W ogrodzie możesz posadzić mnóstwo gatunków, dzięki którym te owady nie będą przeszkadzać Ci w wieczornym biesiadowaniu. Dobieraj je ze względu na warunki, jakie panują w Twoim ogródku. Niektóre rośliny odstraszające komary preferują stanowiska słoneczne i dobrze znoszą suszę, inne lepiej czują się w półcieniu. Jedno jest pewne, jeśli chcesz spędzać czas na świeżym powietrzu bez koniecznego ciągłego odganiania się od kłujących insektów, posadź rośliny odstraszające komary. Dowiedz się, które rośliny wytwarzają olejki eteryczne o intensywnym zapachu.

Rozmaryn

Walka z natrętnymi komarami może być naprawdę skuteczna z wykorzystaniem ziołowych dobrodziejstw natury. Wystarczy, że na tarasie czy niewielkim balkonie postawisz doniczkę z rozmarynem. Kiedy organizujesz biesiadę grillową, warto kilka gałązek tej rośliny wrzucić na ruszt. Rozmaryn wydziela zapach, który odstrasza komary, ale z drugiej strony jego intensywny aromat jest całkiem przyjemny dla ludzi. Co więcej, doniczka z rozmarynem przyda się również w kuchni, ponieważ to doskonała, aromatyczna roślina przyprawowa.

Bazylia

Bazylia pospolita to kolejna roślina odstraszająca komary. Przed jej posadzeniem, warto wcześniej przygotować podłoże. Okazuje się, że bazylia niezbyt dobrze znosi nawożenie w okresie wegetacyjnym. Bazylię z powodzeniem możesz uprawiać w doniczce, na balkonie, tarasie albo w kuchni z oknem. Jej intensywny zapach poczujesz najmocniej, kiedy potrzesz delikatne listki.

Melisa

Kolejne zioło, które można wykorzystać nie tylko w kuchni, ale również w celu odstraszania komarów, to melisa. Warto dodać, że ta roślina nie jest wymagająca w uprawie, z powodzeniem można sadzić ją również w gruncie. Melisa lubi stanowiska słoneczne, ale pamiętaj, że szybko się rozrasta, dlatego potrzebuje sporo wolnej przestrzeni.

Kocimiętka

Kocimiętka kwitnie od początku lipca do września i zdobi ogród atrakcyjnym, niebieskim ukwieceniem. Zapach kocimiętki odstrasza komary skutecznie, ale przyciąga za to koty. Te zwierzaki uwielbiają wylegiwać się w pobliżu rośliny albo wręcz się o nią ocierać, co często jest przyczyną jej niszczenia.

Cytronela

Cytronela to roślina o wielu zastosowaniach, jednak najbardziej doceniana jest właśnie za właściwości odstraszające komary. Intensywny zapach tej rośliny jest przyjemny dla ludzi, za to dla insektów jest trudny do zniesienia. Czy wiesz, że ta roślina została zarejestrowana w USA jako skuteczny środek przeciwko komarom już w 1948 roku?

Lawenda

Lawenda wąskolistna jest wieloletnią rośliną ozdobną o doskonałych walorach przyrodniczych. Z jednej strony przyciąga pożyteczne pszczoły i trzmiele, z drugiej odstrasza komary. Warto również wspomnieć, że lawenda pięknie zdobi ogrody, można wybierać odmiany o różnych barwach. Dobrą informacją jest też to, że lawenda wąskolistna nie jest wymagająca i doskonale znosi suszę. Wystarczy ją nawozić raz w roku, a zimą zabezpieczyć warstwą kory.

Nagietki

Nagietki to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych nie tylko w ogrodach, ale również na łąkach. Okazuje się, że nagietek, chociaż doceniany jest za ogrom swoich właściwości leczniczych, to zasługuje też na uznanie w zakresie walki z komarami. To roślina o intensywnym zapachu, który wręcz odraża insekty.

Czosnek

Czosnek ozdobny oczywiście możesz posadzić w swoim ogrodzie, aby dekorował zielony teren, ale w ramach walki z komarami lepiej sprawdzi się inne zastosowanie tej rośliny. Czosnek, który używasz w kuchni, pokrój na plasterki i połóż na talerzyku. Jego intensywny zapach odstraszy komary.

Co ciekawe, zapach czosnku wydziela się wraz z potem, który również zniechęca komary. Właśnie dlatego zaleca się zjadanie dwóch ząbków czosnku każdego dnia, aby zapewnić sobie skuteczną ochronę przed kłującymi owadami.

Jak sprawić, by rośliny odstraszające komary działały lepiej?

Najczęściej wystarczy poruszyć listkami roślin, aby ich intensywny zapach zaczął wydzielać się jeszcze bardziej. Pamiętaj, aby donice z roślinami do odstraszania komarów ustawiać w niedalekiej odległości od części wypoczynkowej balkonu lub tarasu. Dla wzmocnienia efektu ich działania możesz planować roślinne kompozycje z zastosowaniem kilku różnych odmian. Dobierając rośliny odstraszające komary pamiętaj, by uwzględnić warunki, w jakich czują się one najlepiej.

Inne sposoby na odstraszenie komarów

Trzeba przyznać, że w przypadku prawdziwej plagi komarów nie zawsze udaje się je zwalczyć intensywnym zapachem roślin. Szczególnie na dużych przestrzeniach ogrodowych warto zastosować również inne metody.

Opryski na komary

Opryski na komary do ogrodu uznaje się dzisiaj za najskuteczniejszy sposób walki z tymi insektami. Opryskiwacze należy stosować od wczesnej wiosny, kiedy na zielonym terenie pojawiają się pierwsze osobniki. Najlepiej wybierać te, które stanowią zagrożenie dla komarów, ale nie są inwazyjne dla przyrody.

Usunięcie zbiorników wodnych

Komary uwielbiają wilgoć, dlatego ich największe skupiska można zauważyć przy wszelkich zbiornikach wodnych. Baseny, oczka wodne, ale również beczki napełnione wodą — warto organizować je w dużej odległości od strefy wypoczynkowej w ogródku.

Oczyszczenie podwórka z przedmiotów

Chmary komarów pojawiają się głównie w miejscach zacienionych, dlatego pozbądź się z ogrodu rzeczy o dużych gabarytach, które nie są Ci potrzebne, za to mogą stwarzać idealne warunki bytowania komarów.

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować