Wiosenne przebudzenie w ogrodzie: przygotowanie klombów i trawnika

13. 03. 2023

Wiosenne przebudzenie w ogrodzie: przygotowanie klombów i trawnika

Marzec to miesiąc, w którym natura zaczyna budzić się z zimowego snu. Podobnie nasze ogrody zaczynają odżywać i to najwyższy czas, żeby przygotować się do wiosennych prac porządkowych. W tym artykule skupimy się na tym, jak prawidłowo przygotować klomby i trawnik.

Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich suchych liści, roślin i gałęzi, które nagromadziły się w okresie zimowym. Jeśli masz kompostownik w swoim ogrodzie, możesz użyć tych "odpadków" jako materiału organicznego do uzyskania wysokiej jakości kompostu. Możesz zmielić gałęzie w rozdrabniaczu ogrodowym, a kiedy nie chcesz ich kompostować, możesz umieścić je bezpośrednio w klombach lub pod roślinami jako ściółkę.

Następnym krokiem jest sprawdzenie stanu trawnika. Gdy tylko ziemia delikatnie przeschnie po zimie, napowietrzaj trawnik za pomocą wertykulatora. Puste miejsca na trawniku, muszą zostać uzupełnione nowymi nasionami, natomiast ich wysiew należy wykonać tak wcześnie, jak to możliwe, aby trawa mogła zakorzenić się na długo przed letnim upałem. Zalecamy zastosować odpowiedni nawóz do trawnika, aby był zdrowy i silny.

Przygotowując klomby, ważne jest, aby usunąć wszystkie chwasty i rośliny, które na tym klombie nie były planowane i są po prostu samosiejkami. Poluzuj glebę i przygotuj ją do siewu i sadzenia - w tym zadaniu bardzo pomoże Ci kultywator, który rozluźnia i rozpulchnia ziemię. Jednocześnie zabieg ten pomoże ci równomiernie wprowadzić do ziemi nawóz, kompost lub obornik.

Zaplanuj dobrze, jakie rośliny chcesz posadzić w tym roku i jak rozpocząć ich sianie, a następnie rozsady. Podczas, gdy niektóre rośliny mogą sobie pomagać, na przykład odstraszając różne szkodniki i choroby, inne mogą nie tolerować się nawzajem we wspólnym kwietniku.

Niektóre kwiaty i rośliny można wysiewać już w marcu - często potrzebują one dłuższego czasu, aby się ukorzenić, dlatego ważne jest, aby rozpocząć sadzenie tak szybko, jak to możliwe. Bardzo ważne jest prawidłowe oszacowanie czasu siewu, aby młode kiełki nie zostały uszkodzone przez mrozy. Dlatego uważnie monitoruj prognozę pogody i, jeśli to konieczne, odpowiednio chroń pączkujące rośliny przed mrozem, na przykład przykrywając je agrowłókniną.

Wreszcie pod koniec marca można rozpocząć przygotowanie ogrodu na kolejne miesiące. Pamiętaj, że pielęgnacja ogrodu to ciągły proces, a praca nie kończy się nawet latem. Przygotowując klomby i trawniki na wiosnę, zapewnisz piękny ogród na cały sezon.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować