Dowiedz się, jak prawidłowo rozpalać w kominku

17. 01. 2023

Dowiedz się, jak prawidłowo rozpalać w kominku

Czy kupiłeś kominek na drewno firmy HECHT? Jeśli jest to Twój pierwszy kominek, możesz nie wiedzieć, jak szybko i łatwo go ogrzać. A po wszystkim możliwe, że nawet bardziej doświadczeni znajdą w naszym artykule lekcje.
Poniższa procedura ma mniej lub bardziej uniwersalne zastosowanie do kominków, wkładów kominkowych i innych pieców na paliwa stałe.

Ważne jest przygotowanie

Komniek musi być czysty. Zatkany popiołem ruszt uniemożliwia przepływ powietrza, dlatego należy dokładnie oczyścić ruszt i opróżnić popiół z popielnika. Możesz znacznie ułatwić sobie to zadanie dzięki separatorowi popiołu, który działa podobnie jak odkurzacz. Wielką zaletą stosowania separatora popiołu jest to, że zintegrowane filtry przeciwpyłowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się drobnego popiołu w pomieszczeniu, czemu nie można zapobiec przy użyciu zwykłej miotły i szufelki. Jeśli nie posiadasz separatora popiołu, możesz wybrać jeden z naszej oferty separatorów HECHT.

Najpierw należy sprawdzić, czy przepustnica na wylocie kominka do przewodu kominowego jest otwarta. W tym samym czasie możesz otworzyć klapkę powietrza na popielniczce. Lepszy przepływ powietrza można uzyskać również poprzez pozostawienie lekko uchylonej popielniczki podczas zapalania. Nie należy jednak pozostawiać popielniczki bez nadzoru, gdyż mogą z niej wylatywać iskry.

Podczas ogrzewania klapa wylotu spalin musi być otwarta

Regulator dopływu powietrza musi być otwarty podczas ogrzewania

Do rozpalania należy używać wyłącznie suchego drewna. Umieść jedno kłody w poprzek w palenisku i umieść na nim dwa kolejne polana obok siebie wzdłuż. Włóż wysokiej jakości rozpałkę między górne polana, nie zalecamy gazety, rozpalanie nimi powoduje plamy na szkle.

WSKAZÓWKA

Jeśli używasz papieru na rozpałkę, nigdy nie używaj papieru powlekanego lub innego błyszczącego (np. czasopisma). Pali się bardzo źle, wytwarza dużo popiołu i często gaśnie samoistnie. Klasyczny papier gazetowy jest idealny. Pojedyncze arkusze zgnieć w kulki; jeśli zgnieciesz kilka warstw papieru jednocześnie, będzie się źle palić.

Ułóż dużą ilość wiórów lub chrustu drzewnego na rozpałce. Musi ich być wystarczająco dużo, aby wytworzyć wystarczająco dużo żaru, aby złapać kłody poniżej. Po rozpaleniu natychmiast zamknij drzwi, aby kominek złapał cug.

Poczekaj, aż większość kłód spali się na gorące węgle, dodaj drewno i wyreguluj dopływ powietrza, aby zapobiec ryzyku wybuchu gazów drzewnych.

Jak może dojść do wybuchu gazów drzewnych?

Jeśli zamkniemy zbyt mocno dopływ powietrza, ogień nie może "oddychać" i z gorącego drewna wydobywają się łatwopalne gazy, których nie można spalić (gazy drzewne). Jeśli następnie otworzymy drzwiczki kominka, te nagromadzone gazy mogą lekko eksplodować - z pieca wydobywa się płomień. Można temu łatwo zapobiec regulując dopływ powietrza tylko w takim stopniu, aby nie gasić płomieni.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować