Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia szyby kominkowej?

17. 01. 2023

Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia szyby kominkowej?

Sezon grzewczy w pełni, a ceny energii zmusiły wielu z nas do maksymalnego wykorzystania naszych pieców na drewno. Nawet jeśli ogrzewasz je we właściwy sposób i używasz dobrze wysezonowanego drewna, szyba w piecu wymaga od czasu do czasu czyszczenia. Jeśli drewno jest mokre, a dodatkowo zbyt wysoko obrócisz wlot powietrza do pieca, szyba może stać się sadza w ciągu kilku godzin.

Choć na rynku można kupić niezliczoną ilość środków czyszczących i szyb do pieców i wkładów kominkowych, to po co wydawać pieniądze, skoro są inne sposoby?

Zapomnij o piasku, drucie i innych materiałach ściernych. Użyj popiołu z pieca! Musi to być jednak drobny popiół z dobrze wypalonego drewna, brykietu drzewnego lub pelletu. Zbierz popiół na zwilżoną szmatkę, a będziesz zaskoczony, jak łatwo jest usunąć spaloną sadzę ze szkła. Gdy szmatka jest już bardzo brudna, wymień ją na nową i powtarzaj proces, aż szkło będzie prawie czyste. Na koniec wypoleruj szkło czystą, wilgotną szmatką.

Podczas sprzątania warto pod otwartymi drzwiami rozłożyć gazety, na które będzie spadał brud.

Gdy szkło było zaniedbane przez długi czas, użyj płynu do naczyń, aby poluzować dużą warstwę sadzy. Użyj go na szmatce, dodaj trochę drobnego popiołu i wykonaj tę samą procedurę, co opisana powyżej.

Konieczne jest również regularne usuwanie popiołu z pieca. Jest to niechlujna praca i bez względu na to, jak ostrożnie próbujesz obchodzić się z miotłą, drobny popiół zawsze dostanie się do obszaru wokół pieca. Czy próbowałeś kiedyś separatora popiołu? Jest on właściwie nieco podobny do zwykłego odkurzacza, ale został zaprojektowany specjalnie do odkurzania drobnego popiołu. Oczywiście trzeba odkurzyć popiół, który się wypalił i ostygł, ale można w ułamku czasu wyczyścić piec i nie robić wokół niego bałaganu.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować