Kiedy i gdzie kupić choinkę?

02. 01. 2024

Kiedy i gdzie kupić choinkę?

Choć dzięki tegorocznej, ponadprzeciętnej ciepłej pogodzie, przyroda wygląda, jakby zaczęła się dopiero jesień, Adwent już praktycznie za drzwiami. Mamy nadzieję, że nadchodzącą świąteczną atmosferę wniesie zapach świątecznych ciasteczek i świeżych igieł z ozdób choinkowych. W miastach stopniowo otwierają się jarmarki bożonarodzeniowe i rozpoczyna się sprzedaż choinek. Kiedy jednak najlepiej kupić drzewko i jak je przechować do Świąt?

Wyjście do lasu po drzewo może nie być tego warte. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie leśnicy zwiększają liczbę patroli, a złodziej może zostać dość mocno ukarany. Dodatkowo leśnicy spryskują drzewa śmierdzącym sprayem, którego nie da się usunąć, a gdy w domu jest ciepło, „śmierdzi” nieprzyjemnie w całym mieszkaniu.

Drzewka u sprzedawców pochodzą z plantacji, gdzie uprawia się je specjalnie na Święta Bożego Narodzenia. Nie są to więc drzewa, które w lesie zostałyby wycięte i przyroda uległaby zniszczeniu. Drzewka są wycinane z dużym wyprzedzeniem, aby zdążyć na rynek i jednocześnie bezproblemowo przetrwać całe święta. Nie ma zatem powodu czekać z zakupem drzewka do ostatniej chwili. Jeśli kupisz drzewko z wyprzedzeniem, zazwyczaj masz większy wybór, niż gdybyś wybierał drzewko z pozostałych resztek tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Dodatkowo możesz zadbać o drzewko w domu, aby pięknie wyglądało dłużej.

W domu (zanim postawisz drzewko w docelowym miejscu) umieść drzewko w chłodnym i ciemnym miejscu. Choinka zdecydowanie nie powinna znajdować się na balkonie, gdzie w ciągu dnia jest słońce, natomiast idealna jest na przykład nieogrzewana piwnica. Przytnij pień drzewa lekko u dołu i umieść go w wodzie. Świeżo ścięte drzewo będzie lepiej wchłaniało wodę, bez problemu można je zanurzyć pod dolnymi gałęziami. Można również opóźnić czas suszenia dodając do wody specjalną odżywkę. Następnie możesz dodać tę odżywkę do drzewa na specjalnym stojaku, gdy masz je udekorowane w domu.

Pokarm dla sadzonek oraz stojak ze zbiornikiem na wodę

Kiedy dekorować choinkę?

Dziś nie jest niczym niezwykłym, że niektóre rodziny dekorują choinki nawet na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Jednak zgodnie z tradycją należy je udekorować rano 24/12. W przeszłości dekorowanie choinki było mocno celebrowane i brała w nim udział cała rodzina. Dekorowanie było w skrócie ceremonią świąteczną. Dziś niestety wiele osób dekoruje choinkę w środku świątecznego szczytu, kiedy tylko mają na to czas. Często choinkę ubiera się wcześniej, także dlatego, że dzieci nie mogą się doczekać. Jednak im szybciej wprowadzisz drzewko do ciepłego pomieszczenia, tym szybciej zacznie wysychać.

Zgodnie z tradycją drzewo powinno zostać rozebrane w dzień Trzech Króli, czyli 6 stycznia.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować