Pokaż kategorie

Często zadawane pytania dotyczące łuparek

✅ Jaki typ łuparki wybrać?

✅ Czy łuparki są bezpieczne?

✅ Jak prawidłowo pracować z łuparką?

✅ Jak konserwować rozdzielacz?

✅ Czego unikać podczas pracy z łuparką?


✅ Jaki typ łuparki wybrać?

Wybierając łuparkę, zawsze decyduje o tym, jaki rodzaj, wymiary lub ilość drewna będziesz łupać. Rodzaj drewna decyduje o jego twardości. Drzewa iglaste mają miękkie drewno, które łatwo się rozłupuje, więc nie nakładają takich wymagań na nacisk rozłupywania. Natomiast drewno twarde, takie jak buk lub niektóre drzewa owocowe, wymaga większego nacisku podczas rozłupywania. Przy wyborze należy również wziąć pod uwagę długość i średnicę kłód, które będziesz ciąć. Dane dotyczące maksymalnej długości i maksymalnej średnicy łupanego drewna są zawsze podawane dla łuparek.

W zasadzie łuparki można podzielić na poziome i pionowe. Łuparki poziome przeznaczone są zazwyczaj do łupania kłód o średnicy do 25 cm i długości ok. 52 cm. Kłody są w nich rozłupywane „poziomo”. Łuparki poziome są mniejsze i bardziej kompaktowe niż łuparki pionowe. Łuparki poziome są zwykle stosunkowo niskie, więc nie musisz podnosić kłód wysoko. Wadą za to jest trochę bardziej niewygodne sterowanie dolnym splitterem. Istnieje zatem możliwość dokupienia podstawki do wybranych modeli, która podniesie je na wysokość stołu roboczego. Kłodę trzeba podnieść wyżej, ale łuparka jest wygodniejsza w obsłudze.

Łuparki pionowe charakteryzują się zwykle większym naciskiem rozłupywania, w zależności od rodzaju, mogą przenosić kłody o średnicy do 35 cm i długości do 1 m. Jak widać po oznaczeniu „pionowe”, kłody łupane są „w pozycji pionowej”.

Małe łuparki zasilane są ze standardowego gniazdka 230 V. Mocniejsze rozgałęźniki elektryczne można zasilać z gniazdka trójfazowego 400 V. Dlatego przed zakupem zastanów się, czy masz możliwość podłączenia rozgałęźnika trójfazowego w domku. Rozdzielacze napędzane silnikiem spalinowym nadają się do pracy w odległych obszarach bez połączeń elektrycznych.

 

✅ Czy łuparki są bezpieczne?

Nowoczesne łuparki wyposażone są w kilka funkcji bezpieczeństwa. Aby zapobiec urazom dłoni, zawsze konieczne jest jednoczesne naciśnięcie obu elementów sterujących, aby uruchomić łuparkę. W łuparkach poziomych jest to zwykle przełącznik, który utrzymuje pracę silnika elektrycznego i dźwignia, która porusza tłokiem hydraulicznym. Elementy są tak ustawione, że nie można ich obsługiwać jedną ręką. W przypadku łuparek pionowych są to najczęściej dwie dźwignie umieszczone na tulejach, które przytrzymują kłodę. Zaciśnij blok i naciśnij je, aby przesunąć tłok. Zapobiega to przypadkowemu włożeniu ręki przez operatora do pracującej maszyny.

Dzięki nowoczesnym łuparkom poziomym kłoda leży luźno i nie jest w żaden sposób przytrzymywana. Łuparki poziome wyposażone są w klatkę ochronną zapobiegającą wyskoczeniu łuparki i zranieniu operatora. W przypadku łuparek pionowych podobną funkcję pełnią ramiona trzymające i osłony na tulejach zaciskowych.

Używane prawidłowo, łuparki są bezpieczniejsze niż zwykła siekiera. Nie można jednak wykluczyć, że wióry nie wyskoczą z kłody np. pod dużym ciśnieniem. Dlatego podczas pracy używaj sprzętu ochronnego, takiego jak okulary ochronne lub osłona twarzy, rękawice, solidna odzież i buty ze stałym czubkiem.

 

✅ Jak prawidłowo pracować z łuparką?

Ze względów bezpieczeństwa łuparkę może obsługiwać tylko jedna osoba. Łuparka musi zawsze stać na równej i twardej powierzchni. Sama praca jest bardzo prosta.

W przypadku łuparki poziomej, kłoda jest wkładana między ogranicznik a klin tak, że jest dobrze zaciśnięta za ogranicznikiem, a klin wsuwa się w kłodę mniej więcej w połowie średnicy. Następnie wystarczy uruchomić maszynę. Klin rozłupuje kłodę i po zwolnieniu dźwigni sterujących klin automatycznie powraca do pozycji wyjściowej.

W przypadku łuparek pionowych umieść kłodę na podstawie tak, aby była stabilna, a klin wchodził w kłodę mniej więcej w połowie średnicy. Przytrzymaj go w tej pozycji za pomocą szczypiec za pomocą dźwigni. Następnie popchnij dźwignie w dół, aby przesunąć klin. Gdy tylko zwolnisz dźwignie, klin automatycznie powraca do pozycji wyjściowej.

Polana włożone do łuparki muszą mieć cięcie prostopadłe i proste. Nigdy nie wkładaj kłody do łuparek, które mają skośne cięcie, które może spowodować ześlizgnięcie się klina rozłupującego i rzucenie kłody, lub których nie można ustawić prosto i stabilnie w łuparce pionowej.

 

✅ Jak konserwować łuparkę?

Łuparki to solidne maszyny, które wymagają jedynie minimalnej konserwacji. Podstawą jest utrzymanie ich w czystości i suche przechowywanie. Ważna jest regularna wymiana oleju hydraulicznego, zgodnie z zaleceniami w instrukcji dla każdej maszyny. Ponieważ łuparki wywierają nacisk kilku ton, co jest dużym obciążeniem dla ich solidnej konstrukcji, zaleca się regularne sprawdzanie połączeń śrubowych i dokręcanie ich w razie potrzeby.

 

✅ Czego unikać podczas pracy z łuparką?

Pamiętaj, aby nie pracować na zewnątrz z łupiarkami elektrycznymi w deszczu. Nie są do tego przystosowane, istnieje ryzyko uszkodzenia lub porażenia prądem. Łup tylko proste kłody. Nigdy nie wkładaj rozgałęzionych wycięć z koron drzew i części pniaków z korzeniami do łuparek. Klin jest w stanie rozłupać drewno przez słoje (pomiędzy włóknami). Kruszenie drewna przez włókna oznacza nadmierne obciążenie łuparki. Nawet jeśli łuparki są wyposażone w hydrauliczne zabezpieczenie przed przeciążeniem, to w przypadku awarii zabezpieczenia łuparka ulegnie zniszczeniu.
Łupane kłody należy zawsze ciąć pionowo z obu stron. Po skośnym cięciu klin rozłupujący może się ześlizgnąć, skośne cięcie nie jest nawet w stanie stabilnie zablokować się na podstawie łuparki. W takim przypadku kłoda może wyskoczyć pod naciskiem klina i zranić operatora.

 

 

Zobacz dostępne łuparki!