Co kot chce nam powiedzieć poprzez miauczenie?

30. 10. 2022

Co kot chce nam powiedzieć poprzez miauczenie?

Jeśli zapytasz dziecko, co robi kot, z pewnością powie „miau”. Wiele osób żyje z tym przekonaniem przez całe życie, ale ci, którzy mają kota w domu lub ogrodzie wiedzą, że kot potrafi być bardzo „rozmowny” i ma w swoim repertuarze wiele innych dźwięków.

Koty zwykle używają klasycznego miauczenia do komunikowania się tylko z ludźmi. Jedynym wyjątkiem, kiedy koty miauczą do siebie, jest komunikacja między matką a kociętami. Dorosłe koty komunikują się już inaczej.

Co mówi mój kot?

Kot zazwyczaj próbuje zwrócić Twoją uwagę miaucząc. Czasami nietrudno zgadnąć, czego tak naprawdę wymaga. Jeśli miauczy i chodzi przy pustej misce lub ociera się o szafkę, w której trzymasz jedzenie, jest to całkiem oczywiste. Innym razem może biec do ciebie z podniesionym ogonem i głośno miauczeć, wtedy możesz być pewien, że lubi cię widzieć i jest to jego forma całkowicie szczerego powitania. Jednak zwykle miauczy tylko wtedy, gdy czegoś żąda.

Jeśli masz w domu więcej niż jednego kota, na pewno słyszałeś, że czasami między sobą mruczą i ćwierkają. Często ostrzegają się nawzajem w ten sposób: „Patrzcie na swoje miski i nie zbliżajcie się do moich!”. Ale niektóre koty są bardziej gadatliwe niż inne i mogą nawet komunikować się z ludźmi poprzez ćwierkanie. Kot sąsiada bardzo lubił jeść z naszej kociej miski. Kiedy go przegoniłem, odszedł ze złością, a po bulgotaniu, które mi dawał, było oczywiste, że mnie przeklina...

Co oznacza, gdy kot syczy?

Każdy prawdopodobnie słyszał kiedyś syk kota. Jeśli uważasz, że jest to wyłącznie oznaka agresji, mylisz się. Z reguły jest to oznaka przerażenia. Kot czegoś się boi, a jeśli nie ma jak się wycofać, zwykle następuje atak. Jednak zazwyczaj jest to bardzo krótki dźwięk i gdy tylko kot znajdzie drogę ucieczki, szybko próbuje zniknąć z zasięgu niebezpieczeństwa. Czasami syczenie można również rozumieć jako to, że kot daje znać: „Jestem tu szefem, więc wycofaj się!”

Komunikacja między kotami

Śpiew i wycie kota to dźwięki, którymi koty komunikują się ze sobą podczas walk. Wyjąc, samice również informują kocury, że mogą być skłonne do kopulacji. Jeśli koci chór zacznie śpiewać w ten sposób na twoim dachu w nocy, czasami może być trudno powiedzieć, które części śpiewa kotka, aby zwabić koty, a które części są śpiewane przez koty, aby się nawzajem odstraszyć. I jak każda dobrze rozpoczęta impreza często kończy się rozdartym uchem...

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować