Dlaczego zakup wysokiej jakości karmy dla psów i kotów jest tak ważny?

05. 12. 2023

Dlaczego zakup wysokiej jakości karmy dla psów i kotów jest tak ważny?

Wysokiej jakości, zbilansowana dieta zawierająca odpowiednią ilość białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów jest bardzo ważna dla zdrowia Twoich zwierząt. Każdy hodowca preferuje inny sposób karmienia swojego zwierzaka i często toczą się długie dyskusje na temat tego, czy lepiej karmić taką, czy inną dietą.

Obecnie coraz więcej hodowców wybiera suchą karmę, która jest w stanie zapewnić zwierzęciu niemal wszystko, czego potrzebuje. Na rynku możemy jednak znaleźć także granulaty, które choć wydają się korzystne ekonomicznie, tak naprawdę mają jedynie minimalną wartość odżywczą.

Bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się ze składem karmy. Czasami możliwe jest także porównanie zalecanej dziennej porcji wskazanej na opakowaniu. W przypadku suchej karmy niskiej jakości, o mniejszej zawartości składników odżywczych, wskazana dawka dzienna może być większa niż w przypadku granulatu wyższej jakości. Wynika to z faktu, że karmy niskiej jakości często zawierają większą ilość niestrawnych surowców. Dzięki temu szybciej zużyjesz granulki i wtedy przekonasz się, że faktycznie nie są one tak korzystne ekonomicznie. Zwierzę będzie syte, ale aby otrzymać wystarczającą ilość składników odżywczych, musi spożywać ich więcej, a efekt będzie taki, że będzie się coraz częściej wypróżniał.

Często spotykamy się z opinią, że pies jest mięsożercą i dlatego podobnie jak u wilków jego dieta powinna składać się głównie z mięsa. Jednak przez tysiące lat, gdy pies był towarzyszem człowieka, zmienił się on tak bardzo, że dziś można go uznać za wszystkożercę, który dla swojego zdrowia potrzebuje zrównoważonych proporcji pokarmu zwierzęcego i roślinnego. Ważne są również inne pierwiastki śladowe.

Niektórzy tani producenci karm sprzedają je jako pokarm uniwersalny z prostą etykietą „Karma dla psa” lub „Karma dla kota”. Jednak bardziej doświadczony hodowca zapewne wie, że w tak prosty sposób nie da się podzielić paszy. Wybierając odpowiednią karmę należy wziąć pod uwagę np. wiek i wielkość zwierzęcia. Szczeniak będzie miał inne wymagania co do zbilansowanej diety, z kolei dorosły pies będzie potrzebował innych wartości odżywczych w diecie.

Wybierając karmę, należy również wziąć pod uwagę aktywność psa. Oczywiście pies kanapowy będzie miał inne potrzeby, a inne pies aktywny, z którym regularnie ćwiczysz lub biegasz. Inną karmę powinny również dostać ciężarne lub karmiące suki, aby zapewnić szczeniętom zdrowy rozwój.

Wysokiej jakości karmy mogą również pomóc w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym, takim jak otyłość, choroby nerek, choroby serca i cukrzyca.

Ważne jest, aby przestrzegać zalecanego dawkowania. Stosunek surowców wysokiej jakości uwzględnia potrzeby zwierzęcia w zakresie utrzymania prawidłowej wagi i kondycji.

Oprócz wysokiej jakości karmy możesz okazjonalnie uzupełniać dietę swojego zwierzaka, ale ważne jest, aby robić to ostrożnie, mając na uwadze potrzeby żywieniowe i jego zdrowie. Pożywienie uzupełniające powinno tak naprawdę być jedynie dopełnieniem głównego planu posiłków, który powinien składać się z wysokiej jakości suchej karmy. Zawsze dbaj o to, aby dieta Twojego zwierzaka była zbilansowana i uwzględniała jego potrzeby zdrowotne i wiekowe.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować