Idealna buda dla psa to czysta buda

20. 09. 2022

Idealna buda dla psa to czysta buda

Jeśli chcesz zapobiec problemom zdrowotnym swojego psiego przyjaciela, konieczne jest między innymi zapewnienie mu czystego domu. Pies przenosi dużo brudu i kurzu na swojej sierści, czasami przynosi do budy też smakołyki, którymi może zabrudzić swoje posłanie. Cały brud i pozostałości po zabawie, stają się pożywką dla roztoczy i mikroorganizmów, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne u psa.

Pies mieszkający w domu ma tę zaletę, że jego legowisko jest dla nas widoczne, dlatego nie zapominamy o regularnym sprzątaniu. Nieco gorzej sytuacja ma się z psami mieszkającymi w ogródku w budzie. Buda wygląda dobrze z zewnątrz, ale czasami musimy zastanowić się czy tak samo jest w środku.

Odpowiednie wyposażenie budy to podstawa

Przede wszystkim ważne jest, aby środek wyłożyć odpowiednią ściółką. Natychmiast zapomnij o różnych starych materacach, kocach, szmatach czy resztkach dywanów. Większość psów rozerwie je bardzo szybko, ale większym problemem jest to, że nie wysychają dobrze i długo utrzymują wilgoć. W deszczową pogodę i zimą, gdy w sierści psa zalega śnieg, wnosi on do budy sporo wody. Pupil nie będzie czuł się komfortowo na wilgotnym posłaniu, a także będzie marzł w zimne dni i mógłby się przeziębić. Ponadto wilgoć wspomaga rozwój grzybów.

Idealną ściółką jest słoma, która szybko schnie i można ją w każdej chwili zmienić. Niestety może wywołać nieprzyjemną reakcję alergiczną u niektórych psów, w takim przypadku należy użyć wełny drzewnej, która ma podobne właściwości do słomy i jest stosunkowo łatwo dostępna. Przekonasz się, że pies będzie o wiele szczęśliwszy w wysłanej w ten sposób budzie niż na wilgotnym, śmierdzącym kocu. Bardzo często zdarza się, że pies wyciąga z budy koc lub materac, gryzie go i rozrywa - woli spać na gołej podłodze.

Kiedy i w jaki sposób wyczyścić budę?

Podstawowe czyszczenie budy należy przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. Wystarczy sprawdzić ją, dokładnie zmieść brud i w razie potrzeby wymienić posłanie.

Dokładne czyszczenie należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku lub za każdym razem, gdy pozbywasz się pcheł i innych pasożytów. Idealny czas to teraz początek jesieni, kiedy nie jest tak zimno, a buda szybko wysycha. Potem na wiosnę, kiedy znów będzie cieplej.

Wyjąć ściółkę, dokładnie zamieść szopę i umyć ciepłą wodą. Potraktuj budę środkiem przeciwpasożytniczym (dostępnym w wielu sklepach zoologicznych) i pozwól jej dokładnie wyschnąć. Jeśli buda wymaga dezynfekcji, użyj środków antybakteryjnych bez chloru, chlor może spowodować nieprzyjemne podrażnienia u psa. Alternatywą może być również myjka parowa, która zabija bakterie gorącą parą. Do pewnego stopnia skuteczne jest również mycie gorącą wodą, ale uważaj na oparzenia. Nie używaj również perfumowanych detergentów. Nie zapominaj, że węch psa jest kilka razy bardziej wrażliwy niż twój i może nie czuć się komfortowo w pachnącej budzie. Poza tym pies z pewnością ma zupełnie inne preferencje, jeśli chodzi o zapachy niż człowiek. (Wielu hodowców z pewnością miało doświadczenie, gdy jego zwierzak śmierdział odchodami lub rybą po kąpieli w szamponie i z dumą przyszedł, aby pokazać, jak poprawił swój "zapach”).

Pozostaw budę do całkowitego wyschnięcia i wypełnij ją nową ściółką.

 

Autor: TP

 

Powiązane kategorie:

ARTYKUŁY DLA ZWIERZĄT

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować