Czy wiesz jak prawidłowo kosić trawę?

07. 09. 2023

Czy wiesz jak prawidłowo kosić trawę?

Niektórzy z nas mogą pamiętać czasy, gdy do koszenia używano tylko dwóch narzędzi – kosy i sierpu. Babcia sierpem zbierała pokrzywy lub wycinała chwasty wzdłuż płotu, dziadek natomiast tak znakomicie radził sobie z kosą, że potrafił kosić trawnik przed domem równie dobrze jak nowoczesne kosiarki. Tą samą kosą siekał także trawę na siano.

Koszenie kosą wymagało jednak pewnej umiejętności, a Ci, którzy nie byli w tym dobrzy, mogli szybko zniszczyć kosę lub w najlepszym przypadku po prostu skończyć z nadwyrężonymi plecami. Dziś na szczęście mamy do wyboru wielu pomocników mechanicznych, które znacznie ułatwiają nam pracę. Ale czy wiesz, jaki typ kosiarki nadaje się do konkretnego koszenia?

Podkaszarki żyłkowe

Podkaszarka żyłkowa idealnie nadaje się do poprawek po koszeniu klasyczną kosiarką. Umożliwi skoszenie trawnika w miejscach, do których klasyczna kosiarka nie dotrze. Są to zazwyczaj wąskie pasy wzdłuż płotu lub muru, ale mogą to być również mniejsze obszary na zboczu, na skarpie itp. Gdybyś chciał skosić podkaszarką większy obszar, zajęłoby to niepotrzebnie dużo czasu, a efekt nie byłby zbyt zadowalający.

Kosiarki rotacyjne

Prawie każdy zna kosiarkę rotacyjną. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ kosiarki w naszych ogrodach. Dzięki stosunkowo prostej konstrukcji jest to maszyna niezawodna. Kosiarka rotacyjna przeznaczona jest jednak wyłącznie do regularnego koszenia utrzymywanego terenu. Nie kosi zarośniętej trawy, a dzięki niskiemu udźwigowi nie nadaje się do pracy nawet na nierównej działce. Trawę, którą zbiera do kosza, można praktycznie wykorzystać jedynie do kompostowania lub ściółkowania, ponieważ rozdrabnia ją do tego stopnia, że ​​nie nadaje się do spożycia nawet przez kury.

Kosiarki wrzecionowe

Podobnie jak kosiarka rotacyjna, kosiarka wrzecionowa przeznaczona jest do regularnego koszenia utrzymywanych działek. Jednak w odróżnieniu od kosiarki rotacyjnej, kosi trawę pomiędzy nożami  obrotowymi, a jednym nożem stałym. Dzięki temu źdźbła trawy nie wyrywają się podczas cięcia jak przy użyciu innego rodzaju kosiarki, a trawnik lepiej się rozwija. Chociaż rzadko spotykamy kosiarki wrzecionowe w naszych ogrodach, z drugiej strony w Wielkiej Brytanii prawie nigdy nie spotyka się kosiarki innego typu. To kosiarki wrzecionowe rozsławiły klasyczny angielski trawnik.

Kosiarki prętowe i bębnowe

Noże i bębny idealnie nadają się do cięcia trawy do suszenia. Ścinają wysoką trawę tuż nad ziemią, nie miażdżą w żaden sposób łodyg i liści, dzięki czemu po skoszeniu można uzyskać wysokiej jakości siano. Dlatego nadaje się do stosowania na łąkach lub w sadach.

Kosiarki bijakowe z funkcją mulczowania

Kosiarki bijakowe, czyli inaczej kosiarki młotkowe, to maszyny, które wykorzystują siłę do usuwania trawy i drobnych śmieci. Używając noży młotkowych na cylindrze, dosłownie mielą wszystko na swojej drodze. Są to zatem maszyny szczególnie nadające się do sprzątania zaniedbanych działek.

Kosiarki automatyczne - roboty koszące

Kosiarki zautomatyzowane stały się bardziej powszechne w ciągu ostatniej dekady i stają się coraz bardziej popularne w naszych ogrodach. Jak sama nazwa wskazuje, koszą trawę całkowicie autonomicznie, bez Twojej pomocy. W ustalonych dniach i godzinach wychodzą do ogrodu, perfekcyjnie koszą trawnik i wracają do swojej stacji ładującej. Przeznaczone są oczywiście do regularnego koszenia trawników na płaskich powierzchniach.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować