Daj szansę mieszańcom!

05. 09. 2023

Daj szansę mieszańcom!

Kiedy mówi się kundel, większość ludzi może pomyśleć o zaniedbanym, bezdomnym psie. Jednak wiele mieszańców często przewyższa starannie hodowane rasy czystej krwi swoim wyglądem, charakterem i temperamentem.

Dziś trudno uwierzyć, że dzisiejsze psy są potomkami wilków. Tak naprawdę człowiek zaczął nieświadomie hodować psy, gdy tylko przyprowadził do domu pierwszego wilczka. Jest bardzo prawdopodobne, że trzymał posłuszne i milutkie osobniki i bezlitośnie pozbywał się tych, które z jakiegoś powodu mu nie odpowiadały. Tak naprawdę nieświadomie zaczął selekcjonować cechy charakteru, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a nieśmiały wilk stał się w ten sposób oddanym i posłusznym towarzyszem człowieka.

Wkrótce ludzie zrozumieli, że prawidłowe krzyżowanie nie musi mieć wpływu tylko na charakter psa, ale także na jego ogólny wygląd. Przez tysiące lat udało się wyhodować tak różne rasy, jak na przykład chihuahua i wilczarz.

W niektórych przypadkach hodowla miała charakter celowy i dlatego wprowadzano różne rasy użytkowe do polowań, kopania, hodowli, ochrony mienia lub obrony. Inne rasy były hodowane jako zwierzęta domowe i w tym przypadku wygląd odgrywał główną rolę.

Hodowla nie była więc dla psa korzystna, a skrajne uwydatnienie pewnych cech poszczególnych ras niosło ze sobą wiele problemów zdrowotnych, takich jak choroby zwyrodnieniowe stawów, problemy z oczami, a u ras o krótkich pyskach są to często problemy z oddychaniem. U niektórych psów czystej krwi częstość występowania wrodzonych wad serca może być zwiększona ze względu na specyficzne czynniki genetyczne.

Mieszańce są często zdrowsze i bardziej żywotne niż psy rasowe. Wynika to z faktu, że krzyżowanie może zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować niektóre choroby dziedziczne i defekty genetyczne, które u ras czystorasowych przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Mieszaniec może mieć również bardziej zrównoważony charakter, ponieważ może łączyć przeniesione cechy ras czystorasowych.

Pies mieszaniec może mieć także zupełnie niepowtarzalny wygląd. Może to być interesujące dla niektórych hodowców, którzy zyskają zupełnie wyjątkowego partnera.

Mieszaniec/kundelek zasługuje na szansę także ze względów finansowych. Chociaż koszty nabycia odgrywają dużą rolę, nie możemy zapominać o bardzo prawdopodobnym obniżeniu kosztów opieki zdrowotnej ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo problemów dziedzicznych.

Oczywiście nie można jednoznacznie stwierdzić, że hybryda jest lepsza od osobnika rasowego. W każdym razie najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że pies nie jest rzeczą. W tym względzie nie ma znaczenia, czy otrzymasz rasę czystą, czy mieszańca. Jest to żywa istota, którą będziesz musiał opiekować się codziennie przez całe jej życie. Chociaż jego cechy charakteru mogą być wrodzone, w dużym stopniu może na nie wpływać sposób, w jaki nawiązujesz kontakty towarzyskie i wychowujesz psa.

Każdy pies jest indywidualny, a wybór zależy od stylu życia, preferencji i potrzeb konkretnego właściciela. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie czynniki i podjąć decyzję w oparciu o to, co jest najlepsze dla Ciebie i psa.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować