Kaskada ogrodowa — jak ją zbudować krok po kroku

24. 08. 2023

Kaskada ogrodowa — jak ją zbudować krok po kroku

Wodna kaskada ogrodowa duża lub mniejsza zawsze będzie niezwykle dekoracyjnym elementem przydomowej przestrzeni. Sprawdzi się zarówno przy reprezentacyjnym oczku wodnym, jak i we frontowej części całej posesji. Sprawdź, jak powstaje kaskada ogrodowa i jakie kamienie sprawdzą się do jej stworzenia najlepiej. Jak zrobić kaskadę krok po kroku i jaka pompa do kaskady wodnej będzie idealna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Na czym polega i jak działa kaskada ogrodowa?

Montaż kaskady wodnej nie jest zbyt skomplikowany, jeśli oczywiście masz wszystkie niezbędne w tym celu komponenty. Kaskada do ogrodu jest najpiękniejsza, kiedy przypomina szumiący górski potok lub lazurowy wodospad. Coraz bardziej popularna jest również fontanna ogrodowa. Jej wygląd dobierz do stylu, jaki panuje w całym ogrodzie. Jeśli na zielonym terenie masz oczko wodne, kaskada będzie doskonale komponować się z takim zbiornikiem. Jak zrobić kaskadę w ogrodzie? Dowiedz się więcej już teraz.

Jak zrobić kaskadę do oczka wodnego?

Najlepiej sprawdzi się oczko wodne z kaskadą w ogrodzie, ale do wykonania tej spektakularnej ozdoby możesz wykorzystać też mniejszy zbiornik wodny. Przede wszystkim przygotuj odpowiedni nasyp, na którym ułożysz kamienie polne, po których będzie spływać woda, dając niesamowity efekt dekoracyjny. Wykonaj progi i ukosy oraz koryto, po których będzie spływać woda bez ryzyka wylewania się poza obszar kaskady wodnej. Dzięki temu woda będzie zbierać się w zagłębieniach naturalnie.

Potrzebna będzie Ci również pompa do kaskady wodnej. Jej zadaniem jest wypompowywanie wody z dolnej partii kaskady, aby ta mogła z powrotem trafić na jej górną część i spływać po kamieniach. Jeśli Twoja kaskada ogrodowa ma przybrać formę fontanny, musisz zainwestować w elektryczny komponent, dzięki któremu uzyskasz pożądany efekt.

Kamienie używane do zrobienia kaskady wodnej

W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, kaskada ogrodowa duża czy mniejsza może zostać zbudowana z różnego rodzaju kamieni. To najlepszy materiał, ponieważ jest odporny na działanie wody, do tego jest naturalny i z całą pewnością stworzy nietuzinkowy dekor całego ogrodu. Sprawdź, jakie kamienie nadają się, aby kaskady wodne nowoczesne lub te w klasycznej odsłonie mogły wyglądać naprawdę okazale.

Kamień polny

Kaskada wodna w ogrodzie z kamieniami polnymi, to najczęściej stosowane rozwiązanie. Jeśli zbierzesz je ze swojego gruntu, nie musisz nigdzie zgłaszać posiadania takich kamieni. Kaskady ogrodowe mogą zyskać też kamień polny, jeśli ten zostanie kupiony. Dzisiaj ze względu na coraz większą popularność tego naturalnego materiału, kamień polny jest dostępny w składach na terenie całej Polski.

Co ciekawe, kamień polny najlepiej sprawdzi się, jeśli zostanie nim ozdobiona kaskada ogrodowa w stylu klasycznym lub retro.

Wielopłytowy kamień łupany

Wielopłytowy kamień łupany sprawdzi się doskonale, jeśli kaskada ogrodowa ma zostać stworzona w stylu nowoczesnym bądź loftowym. Cieszy fakt, że ten materiał występuje w różnym rozmiarze oraz kolorystyce, dzięki czemu można go wykorzystać wedle indywidualnych potrzeb i warunków, jakie panują w ogrodowej przestrzeni. Co istotne, kaskady ogrodowe z kamienia polnego tworzy się nieco trudniej niż te z płyt z kamienia łupanego, przy czym kaskada w ogrodzie bez względu na gatunek kamienia zawsze zyskuje najlepsze właściwości, trwałość i odporność.

Jaka pompa do kaskady ogrodowej?

Jeśli zdecydowałeś już, że kaskada wodna domowa stanie się elementem dekoracyjnym Twojego ogródka i wybrałeś kamień, aby ją stworzyć, zastanów się jeszcze nad odpowiednim rodzajem pompy do kaskady ogrodowej. Wybierz ją w zależności od wielkości kaskady. Kaskada ogrodowa duża będzie wymagać pompy o większej mocy, aniżeli kaskada ogrodowa o mniejszych rozmiarach.

Mała kaskada ogrodowa

Pompa do kaskady wodnej powinna być dobrana, uwzględniając jej wydajność. Przyjmuje się, że na każdy centymetr szerokości strumienia wody wymagana jest pompa o wydajności 100 l/h. Im większa będzie kaskada ogrodowa, tym większa musi być wydajność pompy.

Duża kaskada ogrodowa

Duże kaskady ogrodowe wymagają specjalnego wspomagania, aby obszerny strumień wody mógł być odpompowany ku górnym partiom. Rozległa kaskada do oczka wodnego musi być wyposażona w pompę o dużej mocy. Warto stawiać na komponenty najlepszej jakości, które nie ulegną usterce i dadzą sobie radę z silnym napływem strumienia. Weź pod uwagę, że pompa służy również do odsysania brudnej wody, powinna zawierać więc najlepszej jakości system filtracyjny. Jeśli Twoim celem jest kaskada ogrodowa, pamiętaj też o parametrze, takim jak pobór mocy. Dobra pompa do kaskady ogrodowej nie przyczyni się do wzrostu wysokości rachunków za prąd.

Nowoczesna, solarna kaskada ogrodowa

Świetnym rozwiązaniem dla oszczędnych może być kaskada ogrodowa zasilana energią słoneczną. Najczęściej nie jest ona tworzona wraz ze zbiornikiem, takim jak oczko wodne, ale stanowi osobny, niewielki element dekoracyjny zielonego terenu. Tego rodzaju kaskada ogrodowa nowoczesna z powodzeniem ozdobi trawnik, a nawet przydomowy taras. Doskonałym pomysłem jest jej umiejscowienie w reprezentacyjnej, frontowej części posesji, na przykład tuż przy podjeździe czy głównej alejce do drzwi wejściowych. Pamiętaj tylko, że tego rodzaju mała kaskada wodna w ogrodzie musi mieć stały dostęp do promieni słonecznych, ponieważ jest nimi napędzana.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować