Kiedy należy wymienić nóż kosiarki?

19. 09. 2023

Kiedy należy wymienić nóż kosiarki?

Chociaż jest oczywiste, że kosiarka może działać prawidłowo tylko z ostrym, prostym i wyważonym nożem, ostrze jest jedną z najbardziej niedocenianych i zaniedbanych części kosiarek.

Jeśli uważasz, że Twoja kosiarka nie kosi już z taką samą wydajnością, jak wtedy, gdy była nowa, w większości przypadków można winić za trzy rzeczy:

  1. Brudny kosz – być może taka drobnostka może wydawać się Wam śmieszna, ale kosiarka faktycznie działa podobnie do odkurzacza, a trawę wciąga do kosza strumień powietrza, które też musi skądś uciekać. Jeśli kosz jest brudny, a otwory nawiewu zatkane, kosiarka nie będzie pracować tak wydajnie, jak wtedy, gdy była nowa i czysta.
  2. Zatkane podwozie - jeśli do wnętrza podwozia przyklei się gruba warstwa trawy, powietrze pod kosiarką nie będzie już mogło prawidłowo przepływać, a skoszona trawa będzie w dalszym ciągu zaczepiać się o nierówną i zatkaną powierzchnię.
  3. Zużyty lub tępy nóż - ostrzenie noża nie jest trudne. Chociaż do ostrzenia najlepiej używać szlifierki, możesz być zaskoczony, że ostrze kosiarki można ostrzyć zwykłym pilnikiem. 

Gdy nóż jest już naostrzony, czas go wyważyć. To bardzo ważny krok, gdyż niewyważony nóż przy wysokich obrotach będzie powodować silne wibracje, które mogą zniszczyć silnik kosiarki. Nóż można wyważyć po prostu zawieszając go za centralny otwór np. na śrubokręcie tak aby był poziomo. Jeśli jedna strona zaczyna zwisać, oznacza to, że jest cięższa i należy ją usunąć. Dlatego stopniowo ostrz ostrze, aż nóż będzie wisiał idealnie poziomo, bez uginania się.

Jednak żadnego noża nie można używać w nieskończoność. Jeśli ostrze jest wygięte lub pęknięte, nie próbuj go w żaden sposób naprawiać ani prostować i natychmiast wymień. Złamany nóż może spowodować zranienie innej osoby. Wygiętego ostrza nigdy nie uda się idealnie wyprostować, będzie ono niewyważone, a wibracje szybko zniszczą kosiarkę.

Nóż, który jest nadmiernie zeszlifowany i wygięty, należy wymienić. Podobnie noża nie można ostrzyć przez cały czas. W miarę zmniejszania się ilości materiału podczas ostrzenia, nóż staje się lżejszy i bardziej elastyczny. W zasadzie powinno być prawdą, że ostrzenie nie może kolidować z załamaniami i nie należy ostrzyć nigdy więcej niż 1/5 noża, jednak nie zawsze tak jest. Generalnie nie da się jednoznacznie określić ile materiału można naostrzyć z noża, każdy rodzaj noża ma inny kształt i inną wytrzymałość. Trzeba też zrozumieć, że w niektórych kosiarkach nóż może w pewnym stopniu pełnić funkcję koła zamachowego silnika i jeśli zostanie nadmiernie naostrzony, może również wpłynąć na płynną pracę silnika.

Generalnie zatem szlifowanie nie może kolidować z wgłębieniami czy zagięciami, a jednocześnie na nożu zawsze musi pozostać wystarczająca ilość materiału, aby był mocny i nie miał tendencji do sprężynowania, wibrowania czy zginania. Jeśli nie jesteś pewien, lepiej skonsultować się ze specjalistą lub od razu wymienić nóż.

Nie należy lekceważyć stanu ostrza kosiarki. Dzięki prostemu, ostremu i wyważonemu nożowi kosiarka wykorzysta swój potencjał.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować