Komary: dlaczego nasz ogród jest ich rajem i jak to zmienić?

28. 07. 2023

Komary: dlaczego nasz ogród jest ich rajem i jak to zmienić?

Bzyczenie komara jest jednym z najbardziej irytujących dźwięków, który może skutecznie wybić Nas ze spokojnego snu. Naloty komarów sprawiają, że wieczory spędzone na ogrodzie mogą być nie do zniesienia. Również moskitiery w oknach mogą stanowić niewystarczającą ochronę i jakiś nieproszony gość może wlecieć wieczorem do domu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że sami stwarzamy idealne warunki do rozmnażania się komarów w ogrodzie.

Komary potrzebują stojącej wody do rozmnażania, w której samice składają jaja. W naturze zwykle używają do tego kałuż i basenów, ale w naszych ogrodach często tworzymy lepsze środowisko lęgowe niż sama natura. 

Spróbuj przejść się po ogrodzie i zobacz, gdzie stoi woda deszczowa, która jest rajem dla komarów, ponieważ nie ma drapieżników, które naturalnie niszczą ich larwy. Najczęściej prawdopodobnie natkniesz się na różne zbiorniki na wodę deszczową. Pamiętajmy, że woda może zbierać się również w innych, często dziwnych miejscach, a komarom do rozmnażania potrzebna jest naprawdę nieduża jej ilość. Dobrze usunąć wszelkie pojemniki, puste donice itp. elementy w których woda może się gromadzić i tym samym nieco zniwelujemy problem komarów, ale co ze zbiornikami na deszczówkę?

Idealnym rozwiązaniem jest przykrycie pokrywką. Jeśli jednak przechwytujesz wodę z rynny do zbiornika, należy znaleźć rozwiązanie, aby ściśle podłączyć rynnę do zbiornika, aby samice komarów nie dostały się do niego, a jednocześnie pokrywa pozostała łatwa do usunięcia. 

Prostszym rozwiązaniem może być przykrycie zbiornika moskitierami. Komary nie mogą się przez nią przedostać, woda przepływa przez sieć, a wartością dodaną jest to, że sieć łapie również liście i brud.

Ale co zrobić, jeśli już znajdziesz larwy komarów w wodzie? Szkoda by było wylać wodę, a rozwiązanie jest bardzo proste. Larwy komarów oddychają tlenem z powietrza i zawsze mały element ich ciała wystaje ponad lustro wody. Dlatego też wystarczy wlać trochę jadalnego oleju spożywczego na powierzchnię, który utworzy pływającą cienką warstwę. Nie musisz przesadzać, bardzo cienka warstwa naprawdę wystarczy, a larwy szybko toną dzięki niej. Olej jadalny jest nieszkodliwy dla zdrowia, więc możliwe jest używanie wody bez obawy o podlewanie, naturalnie rozkłada się w glebie. 

Zabijanie wylęgarni komarów nie zapewni, że żadne komary ci nie będą przeszkadzać, ale z pewnością będzie ich mniej. Możesz odeprzeć je zapachem lawendy, cytronelli, rozmarynu lub za pomocą środka odstraszającego. 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować