Kupujesz swoją pierwszą kosiarkę? Wyjaśniamy podstawowe pojęcia!

01. 08. 2023

Kupujesz swoją pierwszą kosiarkę? Wyjaśniamy podstawowe pojęcia!

Jeśli posiadasz dom z ogrodem, nie możesz obejść się bez porządnej kosiarki. W momencie, kiedy kupujesz swoją pierwszą kosiarkę i nie masz doświadczenia w jej obsłudze, Twoje wyobrażenie o jej możliwościach może ograniczać się jedynie do wymogu ścinania trawy. Nowoczesne kosiarki mają jednak wiele funkcji rozszerzających, które mogą znacznie ułatwić koszenie. Postaramy się opisać i wyjaśnić niektóre z nich.

Koszenie do kosza


To chyba cecha, która nikogo nie zaskoczy. Chociaż pierwsze modele kosiarek po prostu ścinały trawę i pozostawiały ją leżącą, większość nowoczesnych kosiarek może zbierać trawę do kosza. Następnie możesz użyć trawy na kompost lub do ściółkowania klombów.

Napęd


To rozwiązanie może być dla niektórych zrozumiałe, ale są też tacy, którzy nie wiedzą, "z czym to się je". Powszechnie słowo to jest używane w odniesieniu do czegoś, co ma koła. Jednak w przypadku kosiarki oznacza to, że koła napędzane są silnikiem. W szczególności kosiarki silnikowe mogą ważyć ponad 20 kg, a po dodaniu kosza pełnego mokrej trawy obsługa kosiarki wymaga dużego wysiłku. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że podczas koszenia po przeciętnym ogrodzie przejeżdżają ponad 1 km kosiarką. Pchanie ciężkiej kosiarki na taką odległość wymaga naprawdę sporo pracy. W przypadku kosiarki wyposażonej w napęd wystarczy nacisnąć dźwignię na uchwycie, a kosiarka sama ruszy z prędkością pieszego.

Centralna regulacja wysokości koszenia


W trakcie sezonu prawdopodobnie będziesz musiał zmienić wysokość trawnika. Wiosną trawnik kosi się zwykle niżej, z kolei latem, gdy jest gorąco i sucho, lepiej pozostawić trawnik wyżej, aby lepiej zatrzymywał wilgoć i łatwiej znosił letnie słońce. Aby to zrobić, musisz zmienić ustawienia kosiarki. W niektórych podstawowych modelach kosiarek regulacji dokonuje się, zsuwając koła i umieszczając je z powrotem w innych otworach. Zajmuje to trochę czasu i wymaga pewnych umiejętności technicznych. Jeśli kosiarka posiada centralną regulację wysokości, wystarczy przesunąć dźwignię do żądanej pozycji.

Ściółkowanie


Nie zawsze trzeba zbierać trawę do kosza. Jeśli kosisz naprawdę regularnie i nie chcesz się martwić, co zrobić ze skoszoną trawą, funkcja mulczowania może być tym, czego szukasz. Podczas mulczowania kosiarka tnie skoszoną trawę na małe kawałki, które spadają pod trawnik na ziemię. Tam wysychają i gniją w krótkim czasie, służąc tym samym jako nawóz do trawnika. Więc kiedy kosisz, jednocześnie nawozisz trawnik i nie powstają żadne odpady.

Wyrzut boczny


Czasami może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie chcesz zbierać skoszonej trawy do kosza. Wyrzut boczny zapewnia wyrzucanie trawy obok kosiarki, dzięki czemu nie nadepniesz na nią podczas koszenia. Dodatkowo wyrzut boczny umożliwi również koszenie lekko przerośniętej trawy, dlatego idealnie nadaje się do koszenia obszarów, w których nie chcesz utrzymywać idealnego trawnika, więc nie musisz kosić tak często. Jednak lekko przerośnięta trawa nie oznacza kwietnej łąki o wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Inne maszyny są przeznaczone do takiego koszenia.

Większa prędkość jazdy


Jak zapewne dobrze się domyśliłeś, funkcja ta pozwala na ustawienie prędkości, z jaką kosiarka będzie się poruszać. Docenisz tę funkcję przez cały rok, kiedy jakość trawnika się zmienia. Wiosną, gdy gęsty trawnik rośnie dosłownie na oczach, może się zdarzyć, że kosiarka z większą prędkością nie będzie w stanie napełnić kosza. Wystarczy przełączyć na niższy bieg i po problemie. Latem jest wręcz przeciwnie, kiedy trawnik jest suchy i wystarczy podciąć końcówki, wybierasz wyższą prędkość i gotowe.
Możliwość regulacji prędkości jazdy jest często doceniana przez seniorów i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, którym może być trudno zapanować nad szybko poruszającą się kosiarką.

Rozrusznik elektryczny


Klasyczną kosiarkę silnikową normalnie uruchamia się przez pociągnięcie za linkę rozrusznika. Kosiarkę wyposażoną w rozrusznik uruchamia się podobnie jak samochód, przekręcając kluczyk lub naciskając przycisk rozrusznika. Znów ta funkcja zostanie szczególnie doceniona przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, którym może być trudno szybko pociągnąć za linkę rozrusznika.

Kosiarki trójkołowe


Jeśli masz ogród pełen ozdobnych grządek tworzących nieregularne łuki, kosiarka trójkołowa może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Przednie koło, które porusza się swobodnie na boki, pozwala płynnie okrążać krawędzie klombów, ale tylko pod warunkiem, że masz równie zadbany trawnik. Taki trójkołowiec nie nadaje się na działki, gdzie grunt pod trawnikiem nie jest idealnie równy, a przednie koło mogłoby wpasować w nierówności.

Cięcie krawędzi


Żadna kosiarka rotacyjna nie jest w stanie przyciąć trawy do samej krawędzi podczas koszenia trawy przy grządkach, płotach, ścianach i innych przeszkodach. Wzdłuż niej zawsze pozostanie pas nieskoszonej trawy, który należy przyciąć trymerem. Kosiarki z funkcją cięcia krawędziowego są tak skonstruowane, aby ten pas trawy był jak najwęższy (2-3 cm), a późniejsze cięcie trymerem było jak najłatwiejsze.

Wniosek


Kupując nową kosiarkę, bardzo ważne jest, aby zastanowić się, z której z oferowanych funkcji będziesz korzystać. Jeśli później okaże się, że podjąłeś błędną decyzję i brakuje Ci jednej z funkcji, nie będzie można jej kupić.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować