Mech na dachu: piękny, ale niebezpieczny wróg

27. 07. 2023

Mech na dachu: piękny, ale niebezpieczny wróg

Pokryty mchem dach może wyglądać bajecznie i romantycznie, a ta urocza zielona warstwa z pewnością nada budynkowi niepowtarzalnego uroku. Niestety, pomimo całego uroku, ta idylliczna sceneria kryje niebezpieczeństwo, które może prowadzić do poważnego uszkodzenia pokrycia dachowego i jego funkcjonalności.

Mech to roślina, która lubi pojawiać się w wilgotnych i zacienionych miejscach. Jeśli osiada na dachu, zwykle znajduje się po jego północnej stronie i może być niestety dość kłopotliwy. Sypiący się mech powoduje bałagan wokół budynku i skutecznie zatyka rynny. 

Na dachu mech zatrzymuje wilgoć i może wrastać pod niego i tym samym przenosić wilgoć. Sytuacja taka może spowodować gnicie wiązarów dachowych i innych konstrukcji dachowych. Korzenie mchu mogą również przenikać do mikropęknięć w dachu z czasem rozsadzając je i powodując kruczenie. 

Jeśli na dachu jest stosunkowo niedużo mchu, można go łatwo usunąć mechanicznie za pomocą szczotki lub szpatułki. Problem będzie polegał jednak na tym, że korzenie mogą pozostać pod dachem, więc mech może wkrótce odrosnąć. 

Drugą, bardziej skuteczną metodą jest zastosowanie oprysku chemicznego. Na rynku dostępne są różne środki, ale można dość skutecznie usunąć mech za pomocą roztworu niebieskiego siarczanu (siarczanu miedzi). Zaleca się rozpuszczenie około pół kilograma siarczanu w dziesięciu litrach wody. Chociaż niebieski siarczan jest uważany za bezpieczny, gdy jest stosowany prawidłowo, zdecydowanie zaleca się ubranie odzieży ochronnej. 

Możesz zastosować rozwiązanie na dachu za pomocą konwencjonalnego opryskiwacza ogrodowego. Powinieneś pracować w całkowitym spokoju i, oczywiście, na suchym dachu. Niebieski siarczan może być toksyczny dla organizmów wodnych i roślin, jeśli dostanie się do wody lub gleby w nadmiernych ilościach.

Jeśli przechwytujesz wodę z dachu do podlewania, z pewnością lepiej byłoby nie używać jej do podlewania po pierwszym deszczu. Spłukany siarczan może zaszkodzić roślinom. 

Podczas pracy na dachu przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, nigdy nie pracuj bez odpowiedniej asekuracji. W każdym razie, jeśli nie pracujesz na wysokości, lepiej powierzyć pracę profesjonalistom.

Siarczan miedzi działa dość szybko. Miedź zawarta w siarczanie szybko zabija mech i korzenie, a jeśli roztwór wsiąknie w porowatą powierzchnię pokrycia dachowego, jego efekt może być jeszcze trwalszy. Deszcz niestety prawdopodobnie z czasem go zmyje, więc mech może pojawić się ponownie po pewnym czasie.

Chcesz pozbyć się macho na dachu na stałe? Wypróbuj starą i sprawdzoną sztuczkę: Przymocuj taśmę miedzianą do dachu. Gdy utlenia się w deszczu, niewielka ilość miedzi zostanie uwolniona i spłynie po dachu.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować