Mniej pracy, więcej radości - żywopłot bez zbędnego przycinania!

25. 07. 2023

Mniej pracy, więcej radości - żywopłot bez zbędnego przycinania!

Żywopłoty tworzą piękną zieloną granicę wokół nieruchomości, która jednocześnie zapewnia prywatność i chroni nas przed wścibskimi oczami sąsiadów i przechodniów. Ale jaki rodzaj roślin wybrać do tego celu? Wiele osób chce mieć zieloną ścianę tak szybko, jak to możliwe, gęstą i nieprzeniknioną, więc sięgają po szybko rosnące krzewy. Chociaż szybki wzrost wydaje się być zaletą, należy również wziąć pod uwagę późniejsze dbanie o rośliny.

Szybko rosnące drzewa mają jedną wielką zaletę – szybki wzrost, który pozwala szybko uzyskać grube ogrodzenie. Jednak ta przewaga może wkrótce przerodzić się w ciężar, ponieważ szybko rosnące rośliny wymagają regularnego przycinania nożycami do żywopłotu, czasami nawet kilka razy w roku, aby utrzymać je w odpowiednim kształcie i wysokości. Niektóre krzewy i drzewa mogą rosnąć stosunkowo szybko i żaden sąsiad prawdopodobnie nie będzie zadowolony, gdy będzie musiał radzić sobie z gałęziami, które rozciągają się na jego posiadłość kilka razy w roku.

Szybko rosnący żywopłot sprawi, że będziesz szczęśliwy tylko przez pierwsze kilka miesięcy po posadzeniu. Później jednak przyniesie on więcej pracy niż pożytku. Chociaż przycinarka do żywopłotu znacznie ułatwi pracę, możesz być pewien, że po kilku latach regularnego i niekończącego się przycinania zaczniesz myśleć o tym, jak pozbyć się ogrodzenia i zastąpić go bardziej odpowiednią rośliną. 

Równowaga między wzrostem, a utrzymaniem

Wybierając rośliny na żywopłoty, lepiej wybrać te, które rosną wolniej, aby nie trzeba ich tak często przycinać. Wolniej rosnące rośliny mają tendencję do utrzymywania naturalnie zwartego kształtu i nie wymagają tak częstego dbania o nie. Ich naturalny wzrost jest bardziej kontrolowany i wymaga mniej czasu i wysiłku.

Wiele pracy może zaoszczędzić ci wybór roślin, które rośną do ograniczonej wysokości, a zatem nie trzeba ich w ogóle ciąć. Takimi mogą być chrząszcze zatokowe, krzak motyla itp. Ale zawsze lepiej skonsultować się z ogrodnikiem, który weźmie pod uwagę lokalne warunki klimatyczne lub rodzaj i jakość gleby i pomoże w wyborze. Może zaoszczędzić ci wielu kłopotów i pieniędzy. Ponadto, dzięki odpowiedniemu wyborowi krzewów, możesz stworzyć piękną wielobarwną żywą ścianę, która będzie kwitnąć nieprzerwanie i wypełniać ogród pięknem i aromatem.

W polskich ogrodach tuje są dość często używane do tworzenia zielonych ścian. Chociaż tworzą gęsty zwarty obszar i są wiecznie zielone, niektóre odmiany mogą rosnąć do naprawdę dużych rozmiarów, dlatego konieczne jest ich regularne cięcie.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować