Najczęstsze błędy w pielęgnacji trawnika

23. 08. 2021

Najczęstsze błędy w pielęgnacji trawnika

Czy dbasz o swój trawnik, a mimo to czujesz, że sąsiad ma piękniejszy? A sąsiad spędza mniej czasu i wysiłku na swoim trawniku niż ty... Zapewniamy, że twój sąsiad najprawdopodobniej czuje się podobnie do Ciebie. Każdy trawnik wygląda na bardziej zielony i gęstszy, gdy ogląda się go przez ogrodzenie niż oglądany z góry, gdy się po nim chodzi. O tym, jak właściwie dbać o trawnik pisaliśmy już wiele razy, ale wciąż jest wiele powodów, aby do tego tematu wracać.

Prawidłowe koszenie to podstawa dobrej pielęgnacji trawnika. Zwłaszcza częstotliwość jak i wysokość koszenia może sprawić, że dużo zyskasz lub stracisz. Zawsze najpierw zastanów się, czy chcesz trawnik ozdobny, czy użytkowy.

Trawnik ozdobny wymaga dużo więcej pielęgnacji niż użytkowy. Jego wysokość jest zwykle utrzymywana na poziomie 3-4 cm, co oznacza konieczność częstszego koszenia. W okresach, kiedy więcej pada, a trawa szybko rośnie, trawnik trzeba kosić kilka razy w tygodniu. Jednak trawniki krótko przycięte są również bardziej wrażliwe na suszę, dlatego w miesiącach letnich w suchych tygodniach konieczne jest ich dokładne nawadnianie, zwykle zaleca się około 5 litrów wody na 1 m2. W przypadku przedłużającej się suszy utrzymanie trawnika ozdobnego może być kosztowne, a jeśli właściwe władze w okresach suszy podejmą działania uniemożliwiające podlewanie trawnika, zwykle można się z nim pożegnać po kilku dniach. Do koszenia trawników ozdobnych najbardziej odpowiednia jest kosiarka wrzecionowa, która tnie liście trawy w taki sam sposób, jak przy użyciu nożyczek. Ponieważ cięcie jest proste i nie jest tak postrzępione, jak przy użyciu konwencjonalnej kosiarki rotacyjnej, trawnik traci mniej wilgoci. Jak już wspomniano, trawnik ozdobny wymaga bardzo częstego koszenia, co w sumie daje kilka godzin pracy miesięcznie, od wiosny do późnej jesieni. Jeśli nie zatrudniasz ogrodnika lub koszenie trawnika nie jest czynnością relaksującą, rozważ zakup robota koszącego, która wykona całą pracę za Ciebie.

Trawnik użytkowy wymaga mniej pracy. Trawę kosimy mniej więcej raz w tygodniu, w suche letnie miesiące możemy nawet wydłużyć interwał koszenia. Możemy pozostawić go dłużej niż trawnik ozdobny, więc trawnik użytkowy nie jest tak wrażliwy na suszę, ponieważ lepiej zatrzymuje wilgoć w glebie. Dlatego nie musimy go tak bardzo nawadniać w czasie suszy. Jeśli latem zostawisz go trochę dłużej, wytrzyma bez wody 3-4 tygodnie. W tym czasie wstrzyma swój wzrost, więc nie trzeba go kosić. Trawnik wciąga wodę do korzeni, aby przeżyć. Dlatego liście mogą brązowieć, ale jeśli podlewanie nastąpi na czas, trawnik szybko się odrodzi.

Kiedy więc ponownie zajrzysz na trawnik sąsiada, pamiętaj, że ogród jest przeznaczony przede wszystkim do wypoczynku. Aby nie stać się jego niewolnikiem, zastanów się, czy trawnika nie można podzielić na część ozdobną i użytkową oraz jakie korzyści przyniesie on przyrodzie w zakresie zużycia wody, stosowania nawozów i herbicydów, zużycia energii i wreszcie dla twojego czasu i twojego portfela.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować