Nowoczesne paliwo zawierające etanol może łatwo uszkodzić sprzęt ogrodniczy

28. 10. 2024

Nowoczesne paliwo zawierające etanol może łatwo uszkodzić sprzęt ogrodniczy

Nowoczesne paliwo, które zawiera do 10% etanolu, nadaje się do stosowania w silnikach samochodowych, ale może być tykającą bombą zegarową dla sprzętu ogrodniczego, jeśli maszyny nie są używane przez dłuższy czas. Jednakże etanol dodawany do paliw w celu ograniczenia emisji i poprawy palności ma właściwości, które stają się problematyczne podczas przechowywania. Zwłaszcza gdy sezon się kończy, narzędzia takie jak kosiarki, wykaszarki, piły łańcuchowe czy traktory ogrodowe pozostają bezczynne przez wiele miesięcy przy pełnym lub częściowo napełnionym zbiorniku.

Niezbędne jest używanie świeżego paliwa

Paliwo zawierające etanol należy stosować wyłącznie świeże. Oznacza to, że należy go zużyć w ciągu kilku tygodni, a już na pewno nie kilku miesięcy po zatankowaniu. Nawet w sezonie zaleca się tankowanie tylko takiej ilości paliwa, jaka realnie zostanie zużyta w krótkim czasie. Wynika to z higroskopijnego charakteru etanolu, co oznacza, że ​​ma on tendencję do pochłaniania wilgoci z powietrza. Jeśli paliwo pozostanie w zbiorniku przez dłuższy czas, etanol zacznie wchłaniać wodę, co doprowadzi do zmniejszenia wydajności silnika i, co gorsza, korozji elementów wewnętrznych silnika.

Co się dzieje podczas przechowywania zimą

Pozostawienie w maszynie paliwa zawierającego etanol na zimę może spowodować kilka rodzajów uszkodzeń:

  1. Wytrąca się i osadza w układzie paliwowym
    W miarę starzenia się etanolu na dnie zbiornika i w gaźniku tworzą się osady i osady żywiczne, które mogą zatykać drobne dysze, przewody paliwowe i filtry. Po ponownym uruchomieniu maszyny na wiosnę silnik często uruchamia się słabo, pracuje nierówno lub w ogóle się nie uruchamia. W takim przypadku jedyną opcją jest dokładne wyczyszczenie całego układu paliwowego, co jest trudne i kosztowne.

  2. Zmiany chemiczne w częściach plastikowych i uszczelkach
    Etanol jest agresywną substancją, która może uszkodzić niektóre plastikowe i gumowe uszczelki. W zbiorniku i układzie paliwowym sprzętu ogrodniczego można stosować części plastikowe, które nie są przeznaczone do długotrwałego kontaktu z etanolem. Zimą etanol zmywa plastyfikatory, powodując, że plastikowe węże, uszczelki i inne elementy stają się kruche i łatwo pękają. Skutkiem mogą być wycieki paliwa i konieczność wymiany uszkodzonych części.

  3. Rozkład i powstawanie kwasów
    Z biegiem czasu etanol w naturalny sposób ulega degradacji i zamienia się w kwasy i inne związki powodujące korozję. Jeśli paliwo pozostanie w zbiorniku przez kilka miesięcy bez zastosowania stabilizatora, może dojść do uszkodzenia nie tylko wewnętrznych części gaźnika, ale także samego silnika.

Rekomendacja: Usługi co roku pękają w szwach

Pomimo tego, że co roku zwraca się uwagę na ten problem, wraz z nadejściem wiosny warsztaty zapełniają się uszkodzonym sprzętem ogrodniczym wszystkich typów i marek, gdzie przyczyną uszkodzeń jest właśnie etanol zawarty w paliwie. Operatorzy często ignorują zalecenia i pozostawiają maszyny przechowywane z paliwem w zbiorniku, co prowadzi do uszkodzeń, którym można łatwo zapobiec.

Jak temu zapobiec?

  1. Opróżnij zbiornik — przed przystosowaniem maszyny do zimy najlepiej spuścić całe paliwo ze zbiornika i gaźnika. Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się przynajmniej pozostawienie maszyny pracującej do czasu wyłączenia się z powodu braku paliwa.
  2. Użyj stabilizatora paliwa - Jeśli musisz pozostawić paliwo w zbiorniku, dodaj do niego stabilizator paliwa. Spowalnia to rozkład etanolu i chroni elementy maszyny przed korozją.
  3. Stosowanie paliwa bez etanolu – Na rynku dostępne są paliwa bez etanolu, które bardziej nadają się do sprzętu ogrodniczego i można je bezpiecznie przechowywać przez dłuższy czas.

Stosując się do tych prostych zasad, można uniknąć wielu problemów i zachować sprzęt ogrodowy w doskonałej kondycji przez wiele sezonów. Zawsze łatwiej i taniej jest odpowiednio przygotować maszynę na zimę, niż zajmować się szeroko zakrojonymi naprawami uszkodzonych części.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować