Solarne podgrzewanie wody w basenie: Nie popełnij błędu podczas podłączania

31. 07. 2023

Solarne podgrzewanie wody w basenie: Nie popełnij błędu podczas podłączania

Panele słoneczne w naszym klimacie mogą wydłużyć sezon kąpielowy w basenie o kilka tygodni. Energia słoneczna jest darmowa, a ponieważ jest normalnie podłączona do obiegu filtra, woda w basenie może być ciepła od wiosny do jesieni bez zwiększania kosztów eksploatacji basenu. Aby jednak efektywnie korzystać z paneli, muszą być one połączone we właściwy sposób, w przeciwnym razie panele mogłyby również chłodzić wodę.

Dość często możemy spotkać się z tym, że właściciel basenu bierze jeden lub więcej paneli, podłącza je do wyjścia filtracji i wyjście paneli łączy się z basenem. Jest to proste rozwiązanie, które w pewnym stopniu zadziała. Przefiltrowana woda jest podgrzewana w panelach i wpływa do basenu, ale tylko wtedy, gdy świeci słońce. W deszczowe dni, gdy temperatura może spaść poniżej 20°C, panele schładzają wodę. Kiedy słońce wschodzi następnego dnia, a termometr strzela w górę, jesteś zaskoczony, że woda w basenie ma zaledwie 20 ° C, co zdecydowanie nie jest temperaturą dla przyjemnej kąpieli.

W chłodniejsze dni istnieje opcja nie włączania filtracji, aby woda nie krążyła w panelach, które działają jak chłodnica, ale wtedy gnijący brud może gromadzić się w wodzie, powodując zmętnienie i wspierając tworzenie się glonów. Co więc z tym zrobić?

Rozwiązanie jest bardzo proste. Podłącz zawór dwudrogowy do obwodu, aby odwrócić wodę od paneli. Za pomocą węża lub rury tworzysz drugi obwód, a w zależności od tego, w której pozycji przełączysz zawór, woda będzie przepływać przez panele lub przez obwód wokół.

Zalety tego rozwiązania są dwojakie. W chłodne dni panele nie chłodzą wody, jeśli jednak zaistnieje sytuacja, w której panuje długotrwała, tropikalna pogoda, panele mogą przegrzać wodę w basenie. Kąpiel w zbyt ciepłej wodzie nie jest już orzeźwiająca, a ponadto w przegrzanej wodzie glony łatwiej się rozmnażają, a utrzymanie jej jakości wymaga więcej chemii i wysiłku.

Dzięki tak małej rzeczy jak zawór dwudrogowy będziesz miał większą kontrolę nad temperaturą wody i jej jakością.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować