Świeży groszek przez cały rok? To superfood!
02. 07. 2024
Dzieci uwielbiają świeży groszek obrany ze strąków, którego uprawa jest wyjątkowo łatwa i może dawać on plony aż do późnej jesieni.
Groch można uprawiać praktycznie wszędzie. Równie dobrze będzie rósł w skrzynkach na balkonie, jak i w ogrodzie, ważne jest jedynie zapewnienie mu podpórki, na której będzie wisiał oraz odpowiedniego nawadniania. Nie jest zbyt wymagający pod względem gleby, ale ta nie powinna być ani sucha, ani zbyt mokra.
W zależności od panującej pogody groszek można wysiewać od połowy marca. Kiełkuje stosunkowo szybko, nawet gdy temperatura jest tylko nieznacznie powyżej zera. Wysiewa się go na głębokość 5-8 cm, najlepiej w rzędach oddalonych od siebie o około 15 cm. W zależności od pogody i odmiany grochu pierwszych strąków można spodziewać się w ciągu 60–70 dni.
Możesz stworzyć podporę dla roślin do wspinania się, na przykład rozciągając kilka sznurków jeden nad drugim pomiędzy dwoma słupkami nad rzędem. Dość sprawdzonym wsparciem jest także umieszczenie siatki tuż przy rzędzie, jest to jednak dość nieestetyczne. Ciekawym sposobem jest także uprawa groszku w okrągłej grządce. Na środku umieszcza się słup o wysokości od 1,5 do 2 m, z którego naciąga się kilka sznurków, które mocuje się do wbijanych kołków w okrąg o średnicy 70-100 cm. Następnie obok nich wysiewa się groszek, który wspina się po sznurkach. Stworzy to w ogrodzie piękną piramidę pełną zdrowych kulek.
Jeśli chcesz mieć świeży groszek przez większą część sezonu, możesz wysiewać go co 14 dni. Wyciągnij stare rośliny, które zostały nawożone stopniowo, a będą nadal rosły i wytwarzały nowe. Wraz ze zmianą klimatu istnieje szansa, że nawet z grochu, który zasiejesz na początku września, zobaczysz zbiory.
Być może nie wiesz, że groszek można uznać za superfood - zawiera mnóstwo minerałów i witamin korzystnych dla naszego zdrowia:
Witamina C: Witamina ta jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Witamina C wspiera także układ odpornościowy i poprawia zdolność organizmu do wchłaniania żelaza ze źródeł roślinnych.
Witamina K: Groch zawiera witaminę K, która jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi i może przyczyniać się do utrzymania zdrowych kości.
Witaminy z grupy B: Groch jest dobrym źródłem kilku witamin z grupy B, w tym B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny), B3 (niacyny), B6 i kwasu foliowego. Witaminy te wspierają zdrowy metabolizm, funkcjonowanie układu nerwowego i produkcję czerwonych krwinek.
Żelazo: Ten ważny minerał jest niezbędny do wytwarzania hemoglobiny – białka w czerwonych krwinkach, które przenosi tlen w organizmie. Groch może pomóc w zapobieganiu anemii z niedoboru żelaza, szczególnie w połączeniu z pokarmami bogatymi w witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza.
Mangan: Jest ważny dla procesów chroniących komórki przed uszkodzeniem i wspiera zdrowie kości i układu rozrodczego.
Fosfor: wspiera zdrowie kości i zębów oraz jest ważny dla produkcji DNA i RNA.
Białko: Groch jest również doskonałym źródłem białka roślinnego, które jest ważne dla wzrostu i naprawy tkanek, produkcji enzymów i hormonów oraz wielu innych funkcji w organizmie.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.