Tropikalne upały: Jakie błędy popełniamy najczęściej w ogrodzie?

31. 07. 2023

Tropikalne upały: Jakie błędy popełniamy najczęściej w ogrodzie?

Kiedy latem temperatury osiągają maksimum, często popełniamy błędy w pielęgnacji ogrodu, które szkodzą nie tylko roślinom, ale i nam samym. Czy ty też nie popełniasz błędów? 

W gorące letnie dni rośliny muszą mieć zapewnioną wystarczającą ilość wody, ale czasami zmęczenie upałem zniechęca do ogródkowych prac. Gdy przypadkiem po południu pojawia się letnia burza, możemy odnieść wrażenie, że to wystarczy i nie musimy już podlewać. Niestety krótki deszcz nie przynosi dużo wilgoci, a nawet jeśli jest tzw. oberwanie chmury, to ta ilość wody, która spadnie często nie wystarcza, aby wsiąknąć w gorącą glebę. Każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby i musimy upewnić się, że woda dociera do korzeni. 

Kiedy jest naprawdę gorąco, możesz również odnieść wrażenie, że musisz dać roślinom dużo wody, ale niepotrzebne jej rozlewanie również nie jest dobrym pomysłem. Podmokłe korzenie mogą prowadzić do gnicia i innych problemów. Ważne jest, aby monitorować stan gleby i podlewać rośliny tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne. 

Podlewanie najlepiej wykonywać wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby zminimalizować parowanie wody, a rośliny nie cierpią z powodu gwałtownego szoku temperaturowego od zraszania lodowatą wodą. Czasami musimy walczyć sami ze sobą, kiedy widzimy jak trawnik wysycha w jasnym słońcu dosłownie na naszych oczach. Chęć wyciągnięcia węża i podlania jest prawie nie do pokonania, ale zraszanie lodowatą wodą może dosłownie spalić trawę i liście kwiatów i krzewów.

Jeśli chcesz mieć gruby trawnik nawet latem, zaakceptuj, że nie wolno go kosić na wysokość 3 cm.  Pozostaw go nieco wyżej, aby trzymał więcej cienia i lepiej zatrzymywał wilgoć. Woda, którą będziesz podlewać zielone tereny to najlepiej woda deszczowa lub stojąca. Podlewanie wężem do kranu jest wygodne, ale lodowata woda w upale nie jest dobra dla roślin. Podlewanie wodą deszczową pozwoli ci uratować trawę, a kiedy nie pada przez długi czas i kończy się woda deszczowa, lepiej napełnić zbiornik wodą z kranu i pozostawić do następnego dnia. 

Jeśli masz szklarnię w swoim ogrodzie, nie zapomnij jej przewietrzyć. W najbardziej słoneczne dni można przykryć ją np. białym prześcieradłem, aby nadać roślinom cień i chronić je przed palącym słońcem.

Nie zapomnij o sobie i swoich czworonożnych przyjaciołach. Niekontrolowane ciepło może powodować udar cieplny, odwodnienie i inne problemy zdrowotne. Nie próbuj pracować w ogrodzie, gdy jest najgorętszy moment dnia (zazwyczaj po 15). Zapewnij sobie zacienione miejsce na relaks w ogrodzie, rozłóż basen, w którym możesz się ochłodzić.

Nie zapominaj, że ogród powinien przede wszystkim przynosić radość. 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować