UWAGA! Roboty koszące uzależniają!

29. 06. 2023

UWAGA! Roboty koszące uzależniają!

Gdy jest wystarczająco dużo wilgoci, trawa rośnie dosłownie na naszych oczach. Jeśli chcesz mieć idealny trawnik, nie pozostaje nic innego, jak kosić, kosić i kosić. Czasami dwa razy w tygodniu. Znam wiele osób, które traktują koszenie trawy jako relaksujące zajęcie. Ja niestety nie. 

Czas spędzony przy kosiarce traktuję jako zło konieczne, bo wolałbym być z rodziną na łonie natury. Zamiast tego muszę chodzić w tę i z powrotem po ogrodzie z hałaśliwą kosiarką, omijając przeszkody, okrążając grządki i opróżniając non stop zapełniający się kosz. Dodatkowo nie mogę nawet zaplanować koszenia z wyprzedzeniem, ponieważ nie mogę kosić w deszczu, więc zwykle muszę kosić w najbardziej parne dni, zamiast leżeć nad wodą z chłodnym napojem. Na szczęście to się zmieniło.

robot koszący na trawie

Długo wahałem się, czy kupić kosiarkę automatyczną. Jakoś nie mogłem uwierzyć, że tak mała maszyna zasilana akumulatorem może niezawodnie poradzić sobie z tak żmudną pracą. Jednak moje obawy szybko się rozwiały i szybko zdałem sobie sprawę, że robot może kosić trawnik nawet lepiej niż ja. Nie popędza, nie spieszy się. Nie ma znaczenia, że zajmuje mu to dwa lub trzy razy więcej czasu niż mnie, i tak nie ma nic innego do roboty. Ponieważ jest całkowicie cichy, nie przeszkadza mi, że jeździ po ogrodzie, gdy siedzimy na patio z przyjaciółmi, jedząc grillowane jedzenie.

Kosiarka automatyczna uzależnia. Po jej wypróbowaniu nie będziesz chciał wrócić do zwykłej kosiarki. Kilka razy w tygodniu kosiarka sama wyjeżdża do ogrodu i ścina kilka milimetrów trawnika za pomocą żyletek. Dzięki temu praktycznie nie ma odpadów. Drobne kawałki spadają na trawnik, gdzie dojrzewają i zamieniają się w nawóz. W ten sposób do gleby powracają składniki odżywcze, które nie są wyczerpywane, jak w przypadku wyrzucania ściętej trawy na kompost. Dlatego też nie trzeba tak często nawozić trawnika. Przy dzisiejszych cenach nawozów do trawników jest to znaczna oszczędność. Kolejną oszczędnością jest paliwo. Nie muszę jeździć z kanistrem po drogą benzynę, a ładowanie akumulatora kosztuje grosze rocznie. 

Robot ma ostre jak brzytwa ostrza. Wielokrotnie ostrzejsze niż w zwykłej kosiarce. Tnie więc trawę idealnie prosto, co trawnik dobrze znosi. Trawa nie wysycha po cięciu, jak ma to miejsce podczas koszenia tępym ostrzem, które rozrywa trawę podczas cięcia. Regularne i częste koszenie powoduje również odrastanie i zagęszczanie trawnika. Krótko mówiąc, kosiarka automatyczna ma wiele zalet.

Wadą konwencjonalnej kosiarki automatycznej jest konieczność stosowania kabla rozgraniczającego, który należy umieścić wokół koszonego obszaru. Stanowi on niewidoczną barierę, której kosiarka nie może pokonać. Na szczęście kabel należy zainstalować tylko raz. Zajmuje to jedno popołudnie, ale potem masz spokój ducha. Ważne jest jednak, aby zainstalować kabel precyzyjnie i naprawdę zachować zalecaną odległość od krawędzi obszaru. Kabel służy również do prowadzenia kosiarki do bazy ładującej. Jeśli kabel zostałby zainstalowany zbyt blisko ogrodzenia lub domu, kosiarka mogłaby na nie wpaść i mieć trudności ze znalezieniem bazy. 

Ważne jest również ustawienie prawidłowego czasu koszenia. Należy ustawić dni tygodnia, w których kosiarka ma kosić, oraz godzinę rozpoczęcia pracy w każdym dniu. Najlepiej, jeśli jest to czas, w którym kosiarka nie będzie nikomu przeszkadzać i kiedy nikt nie przebywa w ogrodzie i nie będzie przeszkadzać kosiarce. Jednak nawet jeśli w ogrodzie pojawi się niespodziewana przeszkoda, kosiarka z łatwością w nią uderzy, zawróci i pojedzie inną drogą. 

Nie trzeba się nawet martwić o ostre ostrza. Kosiarka jest wyposażona w czujniki położenia. Jeśli ktoś podniesie lub obróci kosiarkę, ostrza natychmiast się zatrzymają.

Pies może być niewielką niedogodnością. Kosiarka jest na tyle cicha, że pies szybko się do niej przyzwyczaja i nie ma problemu z podchodzeniem do kosiarki podczas koszenia trawy. Może na niego lekko wpaść, co nie zrobi mu krzywdy. Jednak szybko zrozumie, że lepiej jest leniuchować gdzie indziej, gdy kosiarka kosi trawę i nie wchodzić jej w drogę. 

Dzieci i psy mogą również zostawiać zabawki leżące w trawie. Należy je konsekwentnie sprzątać. Większe przedmioty, takie jak piłka do kopania, mogą być obsługiwane przez kosiarkę, ale mniejsze zabawki mogą zostać zniszczone przez ostrza kosiarki, a ostrza mogą się niepotrzebnie stępić. 

Na szczęście ostrza można łatwo wymienić. Każde z trzech ostrzy wisi luźno na pojedynczej śrubie, więc ich wymiana to kwestia kilku minut. 

Pomimo tych naprawdę drobnych niedogodności, kosiarka automatyczna przyniosła mi wiele ogromnych korzyści, takich jak oszczędność czasu, energii, pieniędzy i idealnie przystrzyżony, zdrowy trawnik. Stara kosiarka spalinowa jest teraz przechowywana w szopie ogrodowej jako zapasowa i jestem pewien, że tam pozostanie. 

Uwierz mi, jeśli kiedykolwiek wypróbujesz kosiarkę automatyczną, nigdy nie będziesz chciał wrócić do żmudnego i czasochłonnego koszenia konwencjonalną kosiarką.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować