Jak prawidłowo naostrzyć nóż w kosiarce?

30. 03. 2021

Jak prawidłowo naostrzyć nóż w kosiarce?

Kosiarka z tępym nożem kosi źle. Dodatkowo tępy nóż obciąża silnik. Część bardzo potrzebnej mocy silnika zostanie zmarnowana na dodatkowy opór powstały przez nienaostrzony nóż. Brakuje wtedy dodatkowej mocy potrzebnej do wypełnienia kosza skoszoną trawą. Trawnik po takim koszeniu również nie wygląda zbyt dobrze. Jest postrzępiony, traci wilgoć i żółknie przez poszarpane źdźbła. Dlatego nóż musi być ostry.

Ostrzenie noża zawsze pozostawiamy profesjonalnemu serwisowi. Jeśli wiesz co robisz- możesz spróbować samodzielnie naostrzyć nóż, ale musisz zdać sobie spraw, że jeśli zrobisz coś źle- cała odpowiedzialność spada na Ciebie.

Demontaż noża.

Przed zdjęciem noża kosiarkę elektryczną należy odłączyć od sieci, wyjąć akumulator z kosiarki akumulatorowej i zawsze odłączyć kabel od świecy zapłonowej kosiarki spalinowej!

W przypadku kosiarek elektrycznych i akumulatorowych nie ma znaczenia, jak je obrócisz, ale w przypadku kosiarki benzynowej musisz pomyśleć o poziomie oleju w silniku. Podczas wyjmowania noża nigdy nie przechylaj kosiarki spalinowej do przodu. Olej może dostać się do zaworów i układu paliwowego. Dlatego odchylamy kosiarkę spalinową lekko do tyłu w stronę kosza, aby dostać się do noża. Pamiętaj, aby spuścić paliwo, aby nie wylało się ze zbiornika podczas przechylania.

Jeśli nóż jest zgięty, lepiej wymienić go prosto na nowy, bardzo trudno będzie wyrównać go do pierwotnego kształtu. Wygięte ostrze byłoby niewyważone, powodując wibracje, które byłyby nie tylko nieprzyjemne, ale skutkowałyby szybkim zużyciem kosiarki.

Po wyjęciu noża możemy sprawdzić przestrzeń pod podwoziem. W przypadku kosiarek samojezdnych sprawdź osłonę paska napędowego pod kątem uszkodzeń. Czasami zdarza się, że nóż może wyrzucić kamień, który uszkadza osłonę, a wtedy trawa dostanie się pod osłonę. To następnie owija się na kołach pasowych i powoduje spadanie paska. Jeśli osłona paska jest uszkodzona, wymień ją. Oczyść również spodnią część podwozia z resztek trawy i innych zanieczyszczeń, tak aby ściany były gładkie.

Ostrzenie noża.

Możesz naostrzyć nóż na szlifierce lub pilnikiem w imadle.

Ostrza szlifujemy pod tym samym kątem, pod jakim były pierwotnie naostrzone. Gdybyśmy zmniejszyli kąt, kosiarka kosiłaby lepiej, ale ostrze stępiłoby się bardzo szybko. Jeśli natomiast zwiększymy kąt, kosiarka będzie źle kosić. Podczas szlifowania upewnij się, że ostrze jest proste, a kąt jest taki sam na całej swojej długości.

Jednak bardzo ważne jest, aby tak naostrzyć nóż, aby był wyważony. Serwisy mają specjalne narzędzie do wyważania noży. W domu można spróbować wyważyć nóż, zawieszając go np. Za otwór montażowy na śrubokręcie. Prawidłowo wyważony nóż będzie wisiał poziomo. Jeśli jedna strona spada, ponieważ jest cięższa, oszlifuj ostrze po cięższej (opadającej stronie) i ponownie wykonaj test wyważenia. Powtarzaj procedurę, aż nóż zwisa idealnie poziomo.

Jak wspomniano powyżej, niewyważony nóż powoduje wibracje przy dużych prędkościach. Są one następnie przenoszone do łożysk wału korbowego silnika, które zużywają się szybciej. Jednak drgania przenoszone są również na całą kosiarkę, która może stopniowo poluzowywać połączenia śrubowe i spawane, zwiększać luz na połączeniach ruchomych. Dlatego nie warto lekceważyć wyważenia noża.

Mocowanie noża.

Sprawdź, czy wspornik noża nie jest w żaden sposób uszkodzony i czy gwint na śrubie zabezpieczającej nóż jest dobry. Dokładnie wszystko wyczyść i nasmaruj. Spowolni to korozję i zmniejszy ryzyko problemów z poluzowaniem noża podczas dalszej konserwacji. Upewnij się, że nóż jest prawidłowo zamocowany (na przykład nie jest zamocowany do góry nogami) i może się swobodnie obracać.

Sprawdź kosiarkę silnikową pod kątem wycieków oleju, sprawdź poziom oleju i uzupełnij w razie potrzeby. Możesz również sprawdzić i wyczyścić lub wymienić filtr powietrza.

Jeśli wykonasz wszystkie kroki prawidłowo- od razu zauważysz o ile lepiej kosiarka pracuje i jak dobrze zapełnia kosz. Z pewnością zauważysz też efekt na swoim trawniku.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować