Pies i ogród: Jak zająć psa i zapobiec zniszczeniom ogrodu

16. 06. 2023

Pies i ogród: Jak zająć psa i zapobiec zniszczeniom ogrodu

Dla wielu ludzi pies jest najlepszym przyjacielem i integralną częścią rodziny. Jeśli jednak posiadasz psa, który większość czasu spędza w ogrodzie, możesz napotkać pewne problemy związane z trzymaniem psa na zewnątrz. Pies może wyrządzić szkody w ogrodzie kopiąc dziury w trawniku, depcząc ścieżki, a nawet gryząc młode drzewka i krzewy. W tym artykule przyjrzymy się powodom, dla których pies zachowuje się w tak destrukcyjny sposób i jak temu zapobiegać.

Dlaczego pies kopie dziury w trawniku?

Pies z natury jest zwierzęciem myśliwskim, a kopanie dołów jest jego naturalnym instynktem. Mogą temu towarzyszyć pewne przyczyny, takie jak poszukiwanie zdobyczy, ewentualnie ukrywanie pożywienia lub szukanie cienia. Czasami pies kopie dziury także dlatego, że się nudzi i potrzebuje rozrywki.

pies na trawie

Dlaczego pies depcze ścieżki na trawniku?

Psy mają tendencję do podążania tymi samymi trasami, nawet w ogrodzie. Kiedy pies wielokrotnie chodzi tą samą ścieżką, może deptać trawnik i tworzyć ścieżki. Krótko mówiąc, pies ma swoje ulubione trasy, którymi spaceruje. Z reguły spaceruje ścieżkami wzdłuż płotu i między miejscami, gdzie przebywa najczęściej. Jeśli postawisz mu na drodze przeszkodę, szybko znajdzie inny ulubiony tor do wykorzystania. 

Dlaczego pies gryzie młode drzewa i krzewy?

Niektóre psy mają wrodzoną potrzebę żucia i gryzienia różnych przedmiotów. Młode drzewa i krzewy mogą stać się ich celem, ponieważ są łatwo dostępne i mogą zapewnić potrzebną stymulację szczęk. Nuda i niewykorzystana energia, którą pies musi rozładować, może być również kolejnym powodem.

pies na trawie z zabawką

Jak zapobiec szkodom i  szkolić psa:

  1. Zapewnij wystarczającą aktywność fizyczną: Pies potrzebuje regularnej aktywności fizycznej i spacerów. Daj mu dużo czasu na spacery, bieganie lub zabawę i wyładowywanie energii w miejscach innych niż Twój ogród. Kiedy pies jest zmęczony, będzie mniej skłonny do kopania dołów lub niszczenia roślin.

  2. Wykopany dół wypełnij płytką lub siatką, co uniemożliwi psu kopanie w tym miejscu. Czasami jednak może się zdarzyć, że pies znajdzie inne miejsce do kopania, które będzie jeszcze bardziej nieodpowiednie niż poprzednie. 
  3. Stwórz psią strefę: Wyznacz konkretne miejsce w swoim ogrodzie, które będzie zarezerwowane dla Twojego psa. Możesz wydzielić określoną przestrzeń, w której pies będzie mógł się bawić, relaksować i uwalniać swoją energię. Jednak zarezerwowana przestrzeń musi być wystarczająco duża, aby pies mógł się wybiegać, musi też posiadać miejsce, które zapewni mu cień w upalne dni. Pies musi mieć dostęp do świeżej wody, a także musi mieć możliwość schowania się gdzieś przed niepogodą.

  4. Zabawiaj psa zabawkami: Zapewnij swojemu psu mnóstwo odpowiednich zabawek, aby był zajęty. Istnieje wiele różnych zabawek dla psów, w tym zabawki do gryzienia. Może to pomóc zaspokoić jego potrzebę żucia i zminimalizować ryzyko uszkodzenia drzew i krzewów.

  5. Trening i stymulacja umysłowa: Zaangażuj psa nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Zajęcia szkoleniowe, takie jak posłuszeństwo, aportowanie lub znajdowanie ukrytych smakołyków, mogą zająć psa. To zapewni mu rozrywkę i odwróci jego myśli od dewastacji ogrodu.

  6. Szkolenie: Ważne jest, aby od najmłodszych lat konsekwentnie szkolić psa, zwłaszcza jeśli zostawiasz go na zewnątrz w ogrodzie bez nadzoru. Kiedy jesteś z nim poza domem, naucz go dobrych manier. Kiedy próbuje wykopać dziurę lub coś ugryźć, pokaż mu, jest to nie do zaakceptowania.

  7. Ogranicz dostęp do wrażliwych obszarów: Jeśli masz w ogrodzie młode drzewa lub krzewy, które są wrażliwe, możesz chronić je przed psem płotem lub innym ogrodzeniem. Pies czasami wybiera swoją ulubioną trasę na spacery po posesji przez sam środek klombu. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak odgrodzenie klombu. Czasami wystarczy wbić kilka patyków i rozciągnąć wokół sznurek w kilku rzędach jeden nad drugim, tak aby pies nie mógł wdrapywać się pod lub przeskakiwać przez sznurek.

Należy pamiętać, że większość szkód wyrządzanych przez psa w ogrodzie wynika z nudy lub potrzeby wyładowania energii. Zapewniając odpowiednie środowisko, dużo aktywności fizycznej i stymulację umysłową, możesz zapobiec uszkodzeniom, zapewniając psu mnóstwo zabawy. Zaangażuj się w szkolenie i edukację swojego psa i stwórz środowisko, w którym będzie czuł się szczęśliwy i zadowolony.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować