Zielony i odporny: jak prawidłowo dbać o trawnik w upalne lato

19. 06. 2023

Zielony i odporny: jak prawidłowo dbać o trawnik w upalne lato

Miesiące letnie, a co za tym idzie najcieplejsze w roku to czas, kiedy najintensywniej powinniśmy skupić się na dbaniu o trawnik. W okresach intensywnego nasłonecznienia i wyższych temperatur trawnik jest bardziej podatny na suszę i uszkodzenia. Właściwa pielęgnacja trawnika w lecie obejmuje kilka ważnych aspektów, które pomogą Ci utrzymać go w dobrym stanie.

Regularne i w miarę intensywne podlewanie jest podstawą pielęgnacji trawnika w lecie. Pozwala to korzeniom trawnika wniknąć w głębsze warstwy gleby, co jest ważne dla ich wytrzymałości i odporności na suszę. Zaleca się podlewanie rano lub wieczorem, aby zminimalizować parowanie wody. Podlewanie w trakcie największego nasłonecznienia powoduje szybkie parowanie wody, zanim jeszcze wniknie ona w ziemię.

Po zakończonym podlewaniu bardzo ważne jest schowanie węża ogrodowego, tak, żeby nie ugniatał trawy. Zostawiony na trawie może doprowadzić do powstania żółtych śladów i w momencie, gdy go przesuniemy, nagłe pojawienie się słońca szybko spaliłoby trawnik w miejscach pozostawionych przez wąż. Weź zwijacz węża i zwiń go po każdym podlewaniu, zapobiegnie to również niepożądanemu uszkodzeniu węża

Latem najlepiej trawę pozostawić bez przycinania, wyższe źdźbła pomagają zatrzymać wilgoć w glebie, zapobiegną szybkiemu parowaniu wody, zapewnią również większy cień i ochronę korzeni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zaleca się utrzymanie długości trawnika między 5-8 cm. Dłuższy trawnik pomaga również utrzymać przyjemniejszy mikroklimat w ogrodzie. 

Ważne jest również, aby nóż na kosiarce był wystarczająco ostry. nóż niepotrzebnie strzępi trawę w miejscach cięcia. Trawnik regeneruje się dłużej, w punkcie cięcia występuje większy wyciek wody, a na górze żółknie i wysycha.

Latem używaj nawozów specjalnie na ten okres i stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta. Nawożenie dostarcza trawnikowi składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i regeneracji. Wybierz nawozy o wolniejszym uwalnianiu składników odżywczych, które zapewniają trwałe odżywianie trawnika.

Chwasty konkurują z trawnikiem o składniki odżywcze i wilgoć, jeśli nie zwrócisz na to uwagi, może dojść do uszkodzenie i osłabienie trawnika. Chwasty najlepiej usuwać ręcznie, to najbardziej ekologiczny sposób na ich pozbycie się. Również herbicydy są przeznaczone do selektywnego zabijania chwastów i nie uszkadzania trawy. Jeśli jednak trawnik jest już osłabiony, na przykład brakiem wody, może być bardziej wrażliwy na stosowane chemikalia i ich działanie. Zaleca się przeprowadzenie testowej aplikacji herbicydu na niewielkiej powierzchni trawnika i obserwowanie reakcji przez kilka dni. Jeśli wystąpią jakiekolwiek negatywne zmiany, takie jak plamy, zwiększone żółknięcie lub obumieranie trawy, nie zaleca się dalszego stosowania herbicydu na całym trawniku.

Latem unikaj nadmiernego obciążenia trawnika i chodź to świetny czas na opalanie na kocu, czynność taka może jeszcze bardziej uszkodzić przydomową zieleń. Dlatego lepiej jest rozważyć nabycie odpowiednich mebli ogrodowych, takich jak różne leżaki, regulowane krzesła i fotele. Nawet jeśli położysz je na trawniku, dotykają go tylko w miejscu, w którym znajdują się nogi podtrzymujące, a więc jest to bardzo mała powierzchnia.

Dbanie o trawnik latem wymaga regularnej pielęgnacji i uwagi. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i procedurami, a zobaczysz, że Twój trawnik będzie zdrowy, piękny i odporny nawet w gorące letnie miesiące. Przy odpowiedniej pielęgnacji będziesz cieszyć się zieloną i przyjemną przestrzenią w ogrodzie przez całe lato.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować