Co decyduje o wyborze odśnieżarki?

19. 12. 2022

Co decyduje o wyborze odśnieżarki?

W ostatnich latach pogoda jest nieprzewidywalna. Chociaż na ogół zimy są dość błotniste, zwłaszcza na nizinach, od czasu do czasu może spaść przyzwoita ilość śniegu, tak jak mogliśmy zauważyć w ostatnich dniach. Nikt raczej nie będzie zadowolony, gdy rano będzie musiał wyciągnąć łopatę i odgarnąć podjazd z nadmiaru śniegu. Odśnieżanie krótkiej ścieżki może nie stanowi problemu, ale większe powierzchnie mogą być już bardzo nieprzyjemną rozgrzewką trwającą kilkadziesiąt minut rano.

Zanim zaczniesz wybierać najbardziej odpowiednią odśnieżarkę, ważne jest, aby zrozumieć różnicę między odśnieżarką jednostopniową, a dwustopniową.

Odśnieżarka jedno- czy dwustopniowa?

Działanie jednostopniowej odśnieżarki

Odśnieżarka jednostopniowa ma stosunkowo prostą, a przez to niezawodną konstrukcję. Obracające się ostrza jednostopniowej odśnieżarki zbierają śnieg i wyrzucają go przez otwór w żądanym kierunku. Dodatkowo ostrza mogą być wyposażone w gumową listwę, dzięki czemu mogą zbierać śnieg niemal z samej nawierzchni bez ryzyka jej zarysowania lub innych uszkodzeń. Jednak ta zaleta staje się wadą, gdy konieczne jest wyrzucenie mocno ubitego śniegu. Łopaty sobie z nim nie poradzą. Przecinarki jednostopniowe są lekkie, dlatego zazwyczaj nie są wyposażone w napęd. Do pewnego stopnia same poruszają się do przodu, gdy ostrza zbierają śnieg.

Działanie dwustopniowej odśnieżarki noża

Dwustopniowe odśnieżarki zbierają śnieg stalowym wirnikiem. Dlatego bez problemu poradzą sobie z ubitym śniegiem, w który spadły np. sople lodu z dachu. Zębaty, stalowy wirnik dosłownie wgryza się w śnieg, miażdży go i przesuwa do środka do drugiego stopnia. Drugi etap to szybko obracające się ostrza, które zbierają pokruszony śnieg i wyrzucają go przez otwór. Konieczne jest jednak użycie ślizgaczy do prawidłowego ustawienia wysokości wirnika nad chodnikiem lub nawierzchnią drogi, w przeciwnym razie może dojść do ich uszkodzenia. Odśnieżarki dwustopniowe to stosunkowo solidne maszyny, a operator z trudem mógł je pchać o własnych siłach. Dlatego wyposażone są w napęd i poruszają się samodzielnie. Mocniejsze maszyny posiadają również bieg wsteczny oraz możliwość wyboru kilku prędkości. Dzięki temu możesz dostosować prędkość jazdy do ilości i rodzaju śniegu.

 

Akumulatorowe odśnieżarki jednostopniowe

Bezprzewodowa odśnieżarka ma ogromną zaletę w postaci łatwej obsługi i konserwacji. Nie musisz uruchamiać silnika ani przygotowywać przedłużacza, aby ją zasilić. Wystarczy włożyć naładowany akumulator i od razu można przystąpić do odśnieżania. Taką maszyną jest np. HECHT 9040. Na w pełni naładowanej baterii może pracować do 40 minut, a jeśli to nie wystarczy, możesz w kilka sekund wymienić rozładowany akumulator na naładowany. Dodatkowo kosiarka ta jest częścią programu ACCU 5040, dzięki czemu akumulatory mogą zasilić ponad 20 innych maszyn, takich jak kosiarka, piła łańcuchowa, nożyce do żywopłotukosa.

 

Elektryczne odśnieżarki jednostopniowe

Ich obsługa jest równie łatwa jak w przypadku odśnieżarek akumulatorowych. Podłączamy kabel i uruchamiamy maszynę, naciskając dźwignię. Wyeliminowany jest skomplikowany rozruch i konserwacja silnika spalinowego. Istnieje jednak ograniczenie wynikające z dostępności gniazdka elektrycznego i maksymalnej możliwej długości kabla zasilającego. Dlatego odśnieżarki elektryczne nadają się szczególnie do odśnieżania w bezpośrednim sąsiedztwie domów.

 

Spalinowe odśnieżarki dwustopniowe

Ich zaletą jest przede wszystkim solidność i wysoka wydajność. Bez problemu poradzi sobie nawet z relatywnie wysoką warstwą śniegu i jak już powiedzieliśmy może to być również śnieg ubity i pełen sopli. Napęd zapewniają koła, które można nawet uzupełnić łańcuchami śniegowymi, niektóre modele są nawet wyposażone w pasy. Dzięki temu mogą bez problemu poruszać się nawet w górach po zboczach. Podczas silnych mrozów ręczne uruchomienie silnika może być czasami trudne, dlatego niektóre odśnieżarki są wyposażone w rozrusznik elektryczny. Aby jednak uniknąć problemów z zamarzniętym akumulatorem, rozrusznik elektryczny zasilany jest ze zwykłego gniazdka. W skrócie podłączasz przecinarkę do gniazdka kablem, uruchamiasz ją i odłączasz kabel. Jeśli następnie zatrzymasz silnik podczas pracy, gdy jest rozgrzany, uruchomienie go przez proste pociągnięcie za linkę rozrusznika nie stanowi problemu.

Duże, dwustopniowe odśnieżarki znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest odśnieżanie dużych ilości śniegu. Natomiast małe, jednostopniowe odśnieżarki idealnie nadają się do odśnieżania mniejszych powierzchni wokół domu.

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować