Co można zrobić w ogrodzie w lutym?

21. 02. 2023

Co można zrobić w ogrodzie w lutym?

Luty to doskonały miesiąc na zaplanowanie i przygotowanie się do nadchodzącego sezonu ogrodniczego. Zastanów się, co chcesz uprawiać w swoim ogrodzie w tym roku i zaopatrz się w nasiona lub sadzonki. Jeśli planujesz nowe grządki, możesz zacząć przygotowywać glebę i układać rzędy. Jeśli chcesz zmienić aranżację swojego ogrodu w tym roku, teraz jest idealny czas na rozplanowanie nowych i dostosowanie dotychczasowych elementów ogrodu.

Czyszczenie grządek: luty to idealny czas na oczyszczenie grządek z liści, gałęzi i innych odpadów ogrodowych, które się nagromadziły i które można łatwo zutylizować w kompostownikach ogrodowych. W zależności od lokalizacji, należy również pamiętać, że jeśli śnieg stopnieje, a ziemia rozmarznie, można zacząć wysiewać niektóre rośliny. Jeśli już udało Ci się przygotować grządki, poświęć trochę czasu na ich oczyszczenie i przygotowanie do wiosny.

Zabezpieczenie drzew owocowych: drzewa owocowe powinny być przygotowane do zimy jeszcze jesienią, ale jeśli jeszcze tego nie zrobiono, można je zabezpieczyć także w lutym. Usuń suche i złamane gałęzie za pomocą ostrej piły i zastosuj środki przeciw szkodnikom. Do utylizacji ściętych gałęzi można użyć szerokiej gamy rozdrabniaczy do gałęzi.

Planowanie nowych grządek: jeśli planujesz nowe grządki, teraz jest doskonały czas, aby się do tego odpowiednio przygotować. Zastanów się, co chcesz zasadzić, jak dużej grządki potrzebujesz, gdzie jest najlepsze miejsce i jakiej gleby użyjesz. Można też zacząć wstępnie przygotowywać grządki - na przykład obracać glebę kultywatorem, dodawać nawóz za pomocą ręcznego rozsiewacza i ściółkować, aby były gotowe na wiosnę.

Narzędzia, które były używane pod koniec ubiegłego sezonu powinny być teraz wyczyszczone, naprawione i przechowywane w bezpiecznym miejscu. Jeśli posiadasz maszyny ogrodnicze, takie jak kosiarka, pilarka czy wykaszarka, należy je przygotować i w razie potrzeby profesjonalnie naprawić w autoryzowanym serwisie. Jest to również dobry moment, aby zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, nie tylko ze względu na oferty promocyjne.

Chociaż luty może nie wydawać się dobrym miesiącem na sadzenie drzew i krzewów, może się okazać, że pogoda jest odpowiednia do tej czynności. Dopóki korzenie roślin są zdrowe, a gleba dobrze zdrenowana, nie ma powodu, aby opóźniać sadzenie. Jeśli jednak pogoda nie jest sprzyjająca, można przełożyć sadzenie na miesiące wiosenne.

Jeśli masz kwiaty i rośliny w swoim ogrodzie lub domu, luty jest dobrym miesiącem, aby o nie zadbać. Zadbaj o podlewanie, nawożenie i ewentualne przesadzanie roślin, które tego potrzebują. Jeśli nie masz kwiatów, możesz zacząć planować i wybierać nowe gatunki, które będą pasowały do Twojego otoczenia.

Jest wiele rzeczy, które można zrobić w ogrodzie w lutym, chociaż nie zawsze jest to najlepszy czas na pracę na zewnątrz. Istnieje jednak wiele korzyści z prac ogrodniczych w miesiącach zimowych, jak chociażby ułatwienie późniejszych etapów pielęgnacji ogrodu na wiosnę.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować